Hamside 500 bin ton üretim bekleniyor

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Su Ürünleri Programı Öğr. Gör. Halit Kuşku, bu yıl denizlerde balık üretiminin fazla olduğunu belirterek, sadece hamside 500 bin ton üretim beklediklerini söyledi.

Hamside 500 bin ton üretim bekleniyor

Eylül başında açılacak balık avı sezonu öncesi denizlerden iyi haberler geliyor. Öğr. Gör. Kuşku, yaz boyu Türkiye'deki denizlerde yaptıkları araştırmada olumlu sonuçlar aldıklarını açıkladı. Su ürünlerinin ekonomide önemli yer aldığını hatırlatan Kuşku, yaklaşık 3,5 milyon kişinin doğrudan ve dolaylı olarak ekonomileri su ürünlerine bağlı olduğunu söyledi. Kuşku, "2012 yılında toplam üretim miktarımız 645 bin ton civarında idi. Önümüzdeki günlerde açılacak balık avı sezonu için iyi bilgiler almaktayız. Balıkların göç yolları üzerindeki ilk güzergahları olan Doğu Karadeniz Bölgesi'nde özellikle palamut, istavrit, hamsi ve lüfer türlerinin yoğun popülasyon gösterdiğini kaydettik. Sadece hamside 500 bin ton civarında doğal üretim beklemekteyiz. Veriler sonbaharda bereketli bir sezon yaşayacağımıza işaret ediyor." dedi.

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Su Ürünleri Programı Öğr. Gör. Halit Kuşku, geçtiğimiz hafta İstanbul'da balık tezgahlarında 4 adet palamutun 10 TL'ye satıldığını hatırlattı. Kuşku, "Hava ve koşullar iyi gittiği taktirde 3,5 milyon kişinin doğrudan ve dolaylı ekonomisine etki edecek bu olumlu müjdeyi, merakla bekleyenlere verebiliriz." diye sözlerini tamamladı.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *