HAC için 40 bin EK kontenjan istendi.. Cevap bekleniyor

Kâbe'nin çevresinde yapılan genişletme çalışması nedeniyle bu yıl hacca gidecek hacı adayları için Türkiye'ye 59 bin 200 kişilik kontenjan ayrıldı. Geçmiş yıllarda hac kurasına katılmasına rağmen kontenjan yetersizliğinden hacca gidemeyen 1 milyon 178 bin 983 kişinin yanı sıra, bu yıl başvuran 581 bin 768 kişinin de dahil olmasıyla, toplam 1 milyon 760 bin 751 vatandaş hac kurasına katıldı.

Sonuç. önümüzdeki günlerde belli olacak.

Suudi Arabistan'dan 40 bin ek hacı kontenjanı daha talep ettiklerini aktaran Diyanet yetkilileri, Suudi yetkililerden olumlu bir sonuç almayı temenni ettiklerini söylediler..

turkiye talep etti! haci adaylarina mujde

Diyanet, bu yıl kutsal topraklara gidecek 59 bin 200 Türk hacı adayını kurayla belirledi.

Diyanet İşleri Başkanlığı, bu yılki hacı adaylarını belirlemek için dün Ankara'da kura töreni düzenledi. Törende konuşan Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Hasan Kamil Yılmaz, ''Hac, insanı yüce gayelere hazırlayan, nefsin eğitildiği, öfke kontrolünün öğretildiği, sevginin gönüle nakış nakış işlendiği bir mekteptir. Haccın ilk rehberleri Hz. Adem ve Hz. İbrahim, ilk muallimi de Hz. Muhammed'dir'' dedi.

HAC KURA SONUÇLARINI ÖĞRENMEK İÇİN TIKLAYINIZ

40 BİN EK HACI KONTENJANI TALEP EDİLDİ

Kâbe'nin çevresinde yapılan genişletme çalışması nedeniyle bu yıl hacca gidecek hacı adayları için Türkiye'ye 59 bin 200 kişilik kontenjan ayrıldı. Geçmiş yıllarda hac kurasına katılmasına rağmen kontenjan yetersizliğinden hacca gidemeyen 1 milyon 178 bin 983 kişinin yanı sıra, bu yıl başvuran 581 bin 768 kişinin de dahil olmasıyla, toplam 1 milyon 760 bin 751 vatandaş hac kurasına katıldı. Suudi Arabistan'dan 40 bin ek hacı kontenjanı talep ettiklerini aktaran Yılmaz, Suudi yetkililerden olumlu bir sonuç almayı temenni ettiklerini söyledi.

Hac kuraları devam ederken kurada ismi çıkan hacı adaylarının gözyaşlarını tutamadıkları görüldü. 72 yaşındaki Osman Erdoğan, ''2011’den beri bekliyorum. Çok özlüyorum. Gece gündüz aklımdan çıkmıyor'' dedi. Hac kurasında isminin çıktığını gören Konyalı Karakız Metin ve eşi İsmail Metin de, 8 senedir hac kurasına katıldıklarını söyleyerek, ''2008'de yazılmıştık. 9'uncu yılda nasip oldu'' diye konuştu.

Kura sonuçları 'http://hac.diyanet. gov.tr' adresinde yayınladı.

'NOTER ONAYLI VEKİLLER GÖNDERİN'

Hac ve Umre Hizmetleri Genel Müdürü Enver Günenç, bir Müslüman'a haccın farz olabilmesi için güç yetirme şartının bulunduğunu anımsatarak, ''Bu güç yetirme, maddi ve fiziki olmak üzere iki türlüdür. Sistemimizde kayıtlı hacı adaylarının büyük bölümü yaşlılardan oluşuyor. Yaşlılığa bağlı olarak hastalıklar olabiliyor. Fiziki gücü hac yapmayı kaldıramayacak kardeşlerimizin, yerlerine noter onaylı vekiller göndermelerini tavsiye ediyoruz. Geçen yıl, sağlık sorunları nedeniyle 26 hacı kardeşimizi kaybettik'' dedi.

3 BİN 750 DOLARDAN BAŞLIYOR

Konaklama türlerine göre değişen hac fiyatları, normal konaklama için 3 bin 750 dolar, müstakil konaklama için 5 bin 250 dolar, otel için ise 6 bin 800 dolar olarak belirlendi. Hacı adayları, hac ücretlerini peşin yatırabilecekleri gibi 3 taksit halinde de ödeyebilecek. Hacı adaylarından, hac için belirlenen ücretler dışında ilave herhangi bir ücret talep edilmeyecek.

1 thoughts on “HAC için 40 bin EK kontenjan istendi.. Cevap bekleniyor

 1. Resmi YokAlmanya- FATİH

  HACCA gitmek için SEBEPLERE fazla takılmak doğru değil. Allah dilemişse gitmenizi, hiç bir şey engel olamaz. Nasip etmeyecekse de boşuna gözyaşı dökmek bir fayda sağlamaz.

  “ANAM 9 yıldır bekliyor veya BABAM 11 senedir kuraya giriyor veya ölüp gittiler ama HACCA GİDEMEDİLER” demek, Allah’ın takdirine boyun eğmemektir.

  Sistemi veya Diyaneti suçlamak, iman ve akıl sahibi insanların düşmemesi gereken yanlışlardır.

  Rabbim isteyen herkese nasip etsin. TAKDİR ve NASİP Allah’tandır..

  Reply