Gurbetçiler yola çıkmadan Kapıkule'yi canlı görebilecek

Avrupa'nın değişik ülkelerinde yaşayan gurbetçiler, Türkiye'ye doğru yola çıkmadan Kapıkule Sınır Kapısı'ndaki yoğunluğu canlı olarak 24 saat izleyebilecek.

Gurbetçiler yola çıkmadan Kapıkule'yi canlı görebilecekYaz döneminin başlamasıyla birlikte Avrupa'daki gurbetçiler memleketlerine doğru yola çıkıyor. Binlerce kilometrelik yolu araçlarıyla kat eden gurbetçi vatandaşlar anavatanlarına ulaşmanın mutluluğunu yaşıyor.

CANLI 4 KAMERANIN GÖRÜNTÜLERİ

Gurbetçilerin Türkiye'ye girişte en fazla kullandığı gümrük kapısı ise Kapıkule. Hamzabeyli, Pazarkule ve İpsala gibi alternatif sınır kapıları olmasına rağmen gurbetçiler daha kolay olması nedeniyle Türkiye'ye girişte Kapıkule'yi kullanıyor. Bu durum bazı günlerde gümrük sahasının dolmasına ve gurbetçilerin uzun sahada beklemesine neden oluyor.

Gurbetçilerin memleketlerine daha kısa süre içerisinde ulaşmasını sağlamayı amaçlayan Trakya Gümrük ve Ticaret Müdürlüğü geçen yıl bir uygulama başladı. Uygulama kapsamında gümrük sahasındaki yoğunlukla ilgili istatistiki bilgileri canlı olarak vermeye başladı.

Uygulamayı bu yıl daha da geliştiren bölge müdürlüğü Kapıkule gümrük sahasındaki yoğunluğu canlı olarak vermeye başladı. Buna göre gurbetçiler yola çıkmadan ve yola çıktıktan sonra gümrük sahasındaki yoğunluğu görerek alternatif sınır kapılarına yönelebilecek.

Türkiye'de ilk olan uygulama hakkında bilgi veren Trakya Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürü Müslüm Yalçın'ın gümrük kapılarında gurbetçi sezonunun başladığını söyledi. Bölge Müdürlüğü olarak sezona hazırlık kapsamında sahalarda yoğunluğu canlı istatistik şeklinde verdiklerini anlatan Yalçın, gurbetçiler telefon ve bilgisayarından bu araç yoğunlukları konusunda bilgi aldıklarını belirtti.

Bu uygulamayı ilerleterek Türkiye ve belki de dünyada ilk defa Kapıkule gümrük sahasının internet üzerinden canlı olarak izlenilebileceğini anlatan Yalçın, "Yani Bulgaristan'ın herhangi bir yerine gelen gurbetçimiz oradan cep telefonundan internette trakyagumruk.gov.tr adresine girerek o an itibariyle Kapıkule'de Türkiye'ye giriş için ne kadar bekleyen araç olduğunu canlı olarak görebilecektir. Böylece Kapıkule'den mi, Hamzabeyli'den mi veya diğer kapılarımızdan gitmek isteyip istemeyeceklerine kendileri karar verilebilecek. Buna da bugün itibariyle başladık. Sizin vasıtanızla uygulamayı duyurmak istiyoruz." dedi.

Kapıkule'de başlatılan canlı yayın uygulaması gurbetçiler tarafından memnuniyetle karşılandı. Türkiye'ye giriş yapan gurbetçilerden Mehmet Söyler, yorucu bir yolculuğun ardından sınır kapısına ulaşmanın mutluluğunu yaşadığını söyledi. Bulgaristan'daki yolların bozukluğu dışında herhangi bir sıkıntıyla karşılaşmadıklarını anlatan Söyler, Kapıkule'de başlatılan canlı yayının gurbetçiler açısından 'süper' olduğunu ifade etti. Söyler, "Gurbetçiler bu sadece yola çıkmadan önce gümrük sahalarını görebilecek. Yoğunluk varsa alternatif kapılara yönelebilecek. İyi düşünülmüş bir uygulama." diye konuştu.

Gurbetçiler yola çıkmadan Kapıkule'yi canlı görebilecek” üzerine 2 düşünce

  1. Resmi YokHasan Hüseyin Demir

    30.6.17 günü türkiyeye izine geliyorum arabamda hicbir gümrük esyasi yoktur .simdiden beyan eder,ne yapmam geregtigini sizlerden arz ederim.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir