Gurbetçi tatili bitti, Sınır kapılarında çıkış yoğunluğu başladı

Tatillerini Türkiye'de geçirmek için gelen Avrupalı gurbetçilerin dönüş yolculuğu yine çileli başladı.

Kapıkule'de 9 , İpsala'da 3, Pazarkule'de 4, Hamzabeyli'de 3,5  ve Dereköy'de 2,5 kilometre araç kuyruğu oluştu.

Yıllık izinlerini Türkiye'de tamamlayıp dönüş yolunu tutan ve yurt dışında yaşayan Türk vatandaşları, Edirne'deki sınır kapılarında araç yoğunluğu oluşturmaya başladı.

Kurban Bayramı'nı da memleketlerinde geçiren gurbetçiler, yıllık izinlerinin bitmesine az bir süre kalınca yaşadıkları ülkelere dönmek için dönüş yoluna geçtiler.

İPSALA GÜMRÜK Canlı izle

Gurbetçilerin büyük çoğunluğu, Pazartesi günü iş başı yapmak için memleketlerinden aynı gün yola çıkınca sınır kapılarında uzun kuyruklar oluşturdular.

Türkiye'den çıkış için en çok yoğunluğun oluştuğu Kapıkule Sınır Kapısı'nda bazı yerlerde 4'erli, 5'erli sıra halinde 9 kilometreye ulaşan araç kuyruğu nedeniyle gurbetçiler, uzun süre beklemek zorunda kalıyor.

Havaların sıcak seyretmesi dışında uvalet problemi ve yiyecek sıkıntısı çektiklerini söyleyen gurbetçiler, böyle zamanlarda yetkililerin SEYYAR TUVALET ve YEMEK temini organize edebileceklerini belirtiyorlar.

Dğer yandan araç kuyrukları Pazarkule'de 4, Hamzabeyli'de 3,5 , İpsala'da 3 ve Dereköy'de 2,5 kilometreye ulaşmış durumda

Yetkililer, Kapıkule'den 1 saatte 200'e yakın aracın çıkış işleminin yapıldığı öğrenildi.

Kapıkule'de km'lerce kuyruk.. Tuvaletsiz, yiyeceksiz Kuyruk Çilesi

Pazartesi için herkes aynı anda yola çıkıyor

Hollanda'ya dönen Murat Arca, yaptığı açıklamada, 11 saattir kuyrukta beklediğini ve bu çilenin artık sona ermesi gerektiğini belirtti..

Her sene aynı sorunun yaşandığını belirten Arca, "Hata biraz bizde de oluyor çünkü herkes aynı anda yola çıkıyor, Yaşadığımız eyaletlerde pazartesi günü okullar açılıyor, iş başı yapacak olanlar da var." diye konuştu.

Almanya'ya dönmek için yola düşen Yasemin Dereli ve ailesi de "Uçakla gelemiyoruz çünkü bilet fiyatları çok yüksek. Bu nedenle çoğunlukla araçlarımızla geliyoruz" dedi.

Araçların daha çok Bulgar gümrüğünde beklediğini aktaran Dereli, "Bulgaristan, aramadan çok özellikle kasıtlı davranıyor, Biz gelirken Bulgaristan'a girişinde tam 12 saat kontağı kapattık ve hiç hareket edemeden bekledik. Bizim kapılarımız gayet güzel ve hızlı çalışıyor. Türkiye'yi çok seviyorum ve tatilimiz de son derece güzel geçti." dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir