Gurbetçi için gitmek mi zor, karantinaya takılmadan dönmek mi?

Avusturya, Bulgaristan’dan gelen yolculara karantina uygulama kararı alınca, karayolu ile TÜRKİYE'ye ulaşan Avrupalı gurbetçilerimiz için dönerken 14 günlük bir karantinaya alınma riski ortaya çıktı.

Yurtdışından Avusturya’ya gelenlerin koronavirüs vakalarını artırdığı belirlenmişti. Avusturya böylece Bulgaristan, Romanya ve Moldavya’ya getirdiği seyahat uyarısı, karayoluyla Türkiye’ye giden Avrupalı Türkleri de dönüşlerinde olumsuz etkileyebilir.

Önceki gün Avusturya’da alınan ve aynı gün uygulamaya geçen seyahat uyarısı gereğince, bu ülkelerden gelip Avusturya’ya girenler 14 gün karantinada kalmak zorunda oluır. Ancak son 48 saat içerisinde test yaptırıp virüs taşımadığını belgeyle ispatlayanlar karantinadan muaf tutulurlar.

Avusturya Başbakanı Sebastian Kurz, yurtdışından ülkesine virüs taşınmasını engellemek amacıyla bu güzergahtaki Macaristan ve Slovenya sınırlarında denetimleri artırdıklarını,  Macaristan ve Slovenya'dan gelip giriş yapanların ya 14 gün karantinada kalacağını ya da test göstermesi gerekeceğini söyledi. Başbakan Kurz, karantinaya girmediği belirlenenlerin  1.450 euroya kadar para cezasına çarptırılabilecekleri konusunda uyarıda da bulundu.

Bu güzergah, Avrupalı Türklerin de gönüş yolu

Sözkonusu Karantina uygulaması, Avrupalı Türklerin izin yolu güzergahında bulunan Bulgaristan'dan transit geçiş yapan Türkleri de etkileyecek. Karayoluyla Bulgaristan üzerinden yaşadıkları Avrupa ülkelerine dönüş yapan Türklerin, Avusturya sınırına geldiklerinde son 48 saat içerisinde test yaptırmış olmaları gerekecek. Eğer TESTLER Türkiye’de yaptırılırsa, yolda vakit kaybı ve gümrük yoğunlukları gibi nedenlerle yaklaşık 1400 km olan yol mesafesinin bu süre zarfında kat edilmesi sıkıntı yaratabilir.

Böyle bir KARANTİNA kararından habersiz olan gurbetçi, Avusturya’ya ulaştığında karantinaya girmemek için mecburen geri dönerek Macaristan sınırlarına  veya İsviçre sınırlarına yönelme seçeneğini kullanmak isteyecektir..

Gurbetçiler, kısa olduğu için Bulgaristan'ı tercih ediyor

Uçakla gitmek, karayoluna göre daha pahalı olduğu için Avrupa Gurbetçilerimiz en çok karayoluyla TÜRKİYE'ye gitmeyi tercih ediyor.

  • En kısa ve tasarruflu güzergah: Fransa, Hollanda, Almanya, Avusturya, Macaristan, Sırbistan ve Bulgaristan.
  • İkinci tercih güzergah; Fransa, Hollanda, Almanya, Avusturya, Slovenya, Hırvatistan, Sırbistan ve Bulgaristan güzergahı.. Tabii ki bu güzergah ilkinden daha uzun.
  • Bulgaristan’a uğramadan Yunanistan üzerinden geçiş:  Bu durumda Fransa, Hollanda, Almanya, Avusturya, Macaristan, Sırbistan, Makedonya ve Yunanistan güzergahı izleniyor. Bu durumda yol 250-300 kilometre kadar uzuyor.

Kapıkule'ye gurbetçi akımı başladı!

Ancak belirtmek isteriz ki, bu uygulama bugünlerde gündemdedir.. Zaman geçince yani Gurbetçinin dönüş günleri yaklaştığında bu kararların halen geçerli olup olmayacağı belirsizdir... Her ülkede her an her şey değişken seyretmekte.. Yarın ne olacağı da hiç belli değil. Bu nedenle gurbetçilerimizin moral bozukluğuna girmeleri veya umutsuzluğa ve paniklemeye kapılmaları gerekmez..

KAPIKULE Sınır Kapısı CANLI KAMERA Yayını

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir