Günlük evlere SMS'li takip

Yeni kanunla 'günlük kiralık ev' sahipleri, müşterilerinin kimlik bilgilerini SMS'le emniyete gönderecek. Suçluların takibi kolaylaşacak.

Günlük evlere SMS'li takip

Polis, aranan suçluların gizlenmek ve fuhuş amacıyla kullandığı günlük kiralık evleri "SMS"le kayıt altına alacak. Geçici İkamet Yerleri Kimlik Bildirme Sistemi'ne (GİYKİMBİL) yeni bir yazılım eklenerek 'takip sistemi' devreye sokulacak.

Günlük kiralık ev sahipleri, kiracılarının kimlik bilgilerini ve adresi SMS'le emniyetin dört haneli numarasına mesaj olarak gönderecek. Polis, gelen bilgileri Genel Bilgi Toplama (GBT) ve UYAP üzerinden sorgulayacak. Hakkında arama kararı olduğu belirlenen kişi kiraladığı evde gözaltına alınacak.

MALİYE GÜVENCESİ

Emniyet ev sahiplerine "Bize gönderdiğiniz bilgiler Maliye Bakanlığı ile paylaşılmayacak" diye güvence verecek. Haklarında vergi kaçakçılığından işlem yapılmayacağı garantisi alan ev sahipleri de kiracılarına yeni uygulamayı anlatıp, "Kimlik bilgilerinizi polise bildireceğim" diyecek. SMS'li takip sisteminin hayata geçirilmesi amacıyla 1774 sayılı Kimlik Bildirme Kanunu'nda değişikliğe gidilecek.

30 BİN EV KAYITTA

Yıl sonuna kadar uygulamaya girecek olan yeni sistemle ülke genelinde sayıları 30 bini bulan günlük kiralık evlerin büyük bölümünün kayıt altına alınması öngörülüyor. Polis, terör ve suç örgütlerince de yaygın olarak kullanılan günlük evlerin büyük şehirlerde ciddi talep görmeye başladığını belirlemişti.

Aranan suçlularca ve fuhuş amaçlı kullanılan evlerde "şantaj" olayları bile yaşanmıştı. SMS'li uygulama günlük kiralık evler ve stüdyo dairelerin otel, motel gibi konaklama yerleri ile aynı statüye kavuşturmuş olacak. Kiracısının bilgilerini emniyete bildirmeyen ev sahipleri hakkında kamu davası açılacak.

Proje ile günlük kiralık evlerin fuhuş yuvası ve aranan suçlular için sığınak olması engellenecek. 2005'den itibaren ülke çapındaki 30 yatak üstü tüm konaklama tesislerinde uygulanan GİYKİMBİL'le polis 138 bin şüpheliyi yakaladı.