Gümrük satış mağazasına baskın: 17 gözaltı

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Müfettişleri, Edirne'nin İpsala Sınır Kapısı'ndaki gümrüksüz satış mağazasında (Duty-Free), otobüsle Yunanistan'a çıkış yapmış olan yolcular adına hayali satış fişi düzenlediğini ortaya çıkardı.

Gümrük satış mağazasına baskın: 17 gözaltı

Polis ekiplerince 5 aydır yürütülen soruşturmada, mağaza müdürünün de aralarında bulunduğu 17 çalışan gözaltına alındı. Yapılan incelemede, yolcu listelerinde adları bulunan bebekler adına bile içki ve sigara satıldığı belirlendi. Müfettişlerin örnekleme yaparak incelediği 938 bin euro değerindeki 10 bin faturadan 6 bininin hayali olduğu ortaya çıktı.

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Müfettişleri İpsala Sınır Kapısı gümrüksüz satış mağazasında 30 Haziran 2009 ile 28 Nisan 2010 tarihleri arasındaki satış fişlerini incelemeye aldı. Bir yıldır süren incelemede İpsala Gümrük Müdürlüğü, pasaport kayıtlarının tutulduğu İpsala Emniyet Müdürlüğü ve gümrüksüz satış yapan mağazanın kayıtları karşılaştırıldı. Geçen Mayıs ayında tamamlanan incelemede, satış mağazasının otobüsle yurt dışına çıkış yapan ve alışveriş yapmayan yolcu listelerindeki isimlere hayali satış fişleri hazırlandığını belirledi.

20 ADRESE EŞ ZAMANLI OPERASYON

Bakanlık müfettişlerinin İpsala Cumhuriyet Savcılığı'na suç duyurusunda bulunmasının ardından mağaza çalışanları Edirne Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şubesi ekiplerince takibe alındı. Yaklaşık 5 ay boyunca izlenen şüpheliler için dün polis ekipleri Edirne'nin Keşan ve İpsala İlçesi ile Tekirdağ ve İstanbul'da 20 farklı adrese eş zamanlı operasyonlar düzenledi. Mağaza müdürü D.S.'nin de aralarında bulunduğu 17 kişi gözaltına alındı. Şüphelilerin inceleme yapılan faturalar üzerinde isimlerinin olduğu belirtildi.

ÇALIŞANLAR İTİRAF ETTİ

İpsala İlçe Emniyet Müdürlüğü'nde ifadeleri alınan şüphelilerden bazıları suçlamaları kabul ederek otobüs yolcu listeleri adına hayali satış fişleri hazırladıklarını itiraf etti. Yapılan ilk sorguların ardından 1 kişi savcılık talimatıyla serbest bırakılırken, 16 şüphelinin sorgusu sürüyor. Mağaza çalışanları 'Kaçakçılık Kanunu'na muhalefet', 'hayali satış fişi hazırlama' ve 'devleti vergi kaybına uğratmakla' suçlanıyor.

BEBEKLERE BİLE İÇKİ SATILMIŞ

Bakanlık müfettişleri hazırladığı raporda, otobüsle İpsala Sınır Kapısı üzerinden Yunanistan'a çıkış yapmış olan yolcular arasında bulunan bebeklerin adına bile içki ve sigara aldıklarına ilişkin satış fişleri kesildiğini belirledi. Örnekleme yöntemiyle yapılan incelemede 938 bin 726 euro değerindeki 10 bin faturadan, 622 bin euro değerindeki 6 bin 78 faturanın hayali olduğu ortaya çıkarıldı. Ayrıca İpsala Sınır Kapısı'ndan bir günde en az 50 ile 100 aracın çıkış yaptığı da rapora eklendi.

ÇIKIŞ YAPANIN 9 KARTON HAKKI VAR

Raporda yurt dışına çıkış yapacak olan bir kişinin satış mağazalarından 9 karton sigara ile 3 şişe içki, Türkiye'ye giriş yapan bir kişinin ise 3 karton sigara ile 2 şişe içki satın alma hakkı olduğu belirtildi. Polisin olayla ilgili soruşturması sürüyor.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *