Grevin Türkiye’ye zararı 3 milyon dolar

İSDEMİR Genel Müdürü Recep Özhan, İSDEMİR’deki grev nedeniyle Türkiye ekonomisinin günde 3 milyon dolar zarar ettiğini açıkladı.

Grevin Türkiye’ye zararı 3 milyon dolar

İSDEMİR Genel Müdürü Recep Özhan, basına verdiği iftar davetinde İSDEMİR’deki grevle ilgili konuştu. Özhan, grev nedeniyle üretimin durmasının Türkiye milli ekonomisine günlük 3 milyon dolar zarar verdiğinin altını çizdi. Özhan, grevin sebebini şu ana kadar anlayamadıklarını belirterek şöyle konuştu: İçinden geçtiğimiz süreç benim için şirketim ve Türkiye için sıkıntılı bir süreç. Aklımıza gelmeyen başımıza geliyor şu anda bir grev süreci yaşıyoruz nasıl bir grevdir neden bu greve gidildi anlamış çözmüş değilim. İSDEMİR’in geçmişine baktığımızda hep zararda olduğunu görürüz. İSDEMİR’in Erdemir’e devir edildiği tarihe kadar geçen süreçte 3.8 milyar dolar zarar ettiğini görüyoruz. Bazı yıllar var cirosundan gazla zarar etmiş Biz herkesin zarar ettiği dönemde zarar etmedik 29 milyon TL gibi küçükte olsa kar ettik. İSDEMİR’in ülke ekonomisine katkısı çok büyük. İSDEMİR’in 2012 yılında milli ekonomiye yaptığı katma değer 1 milyar 12 milyon dolar’dır. 4 milyon 600 bin ton ürün üretmek suretiyle İSDEMİR geçtiğimiz yıl milli ekonomiye 1 milyar 12 milyon dolar katkı sağlamıştır. Grev nedeniyle üretimin durduğu fabrikada bu şu anlama geliyor. İSDEMİR’in üretiminin durması nedeniyle milli ekonomiye günlük 3 milyon dolar zarar vermesi anlamına gelmektedir” dedi.

“ÇELİK SEKTÖRÜ KRİZDE 5 KURUŞ VERECEK HALİMİZ YOKTUR”
Çelik sektörünün halen krizde olduğunun altını çizen Özhan, bu durumda 5 kuruş zam yapacak durumlarının olmadığını belirterek, “Çelik sektörü zararda olmasına rağmen biz işçilerimize 126 bin kişinin imza attığı MES sözleşmesindeki rakamın aynısı bizde zam olarak verdik. Fakat bu kriz ortamına rağmen bizden yüzde 51’lik oranında istenilen zammı biz halen anlayamadık anlayan varsa lütfen anlatsın. Hiç kimse bizden bu durumdayken yüzde 51’lik zam beklemesin çünkü sektör zararda İSDEMİR zararda. Bu grevin bir kazananı var elbet ve bulacağız ama bu durumda devlet kaybediyor, işçiler kaybediyor, bölge ekonomisi kaybediyor. 2009 yılında krize rağmen işçilerimiz evlerine ekmek götürebilsinler diye 876 milyon lira zarar etmek pahasına işçilerimizi çalıştırdık. Biz işçilerimizin yine evlerine ekmek götürmesini istiyoruz ama bugün işçiler dışarıda evlerine ekmek götüremiyorlar ise bunun sebebi İSDEMİR ve Erdemir grubu değildir” şeklinde konuştu.

Hatay’ın İskenderun ilçesindeki İskenderun Demir Çelik Fabrikası’nda (İSDEMİR) 7 ay süren görüşmelerde toplu sözleşme anlaşması sağlanamaması üzerine, Hak-İş’e bağlı Çelik-İş Sendikası tesislerde greve gitti. Üretimin tamamen durduğu fabrikada, toplu iş sözleşmeleri 5 bin 300 işçiden 4 binini kapsıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir