Görmez: "En büyük işgallerden kurtarmalıyız"

Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, Türkiye'de 15 gündür herkesi üzen sahnelerin yaşandığını belirtti.

Görmez: En büyük işgallerden kurtarmalıyızGörmez, "Gençlerimizin kalplerinde şiddet, öfke ve tefrika olmamalı. Genciyle yaşlısıyla hep birlikte nerede güzellik varsa orada birlikte olmalıyız, nerede kötülük varsa ona da müsamaha etmemeliyiz" ifadelerini kullandı.

Diyanet İşleri Başkanlığından yapılan açıklamaya göre, 2. Yurtdışı Hizmetleri Konferansı kapsamında Sapanca'da bulunan Başkan Görmez, Akyazı'daki Kıraat Eğitim Merkezi'nin açılışını gerçekleştirdi.

Görmez, açılışta yaptığı konuşmada, Kur'an'ın bütün alemler için şeref ve izzet kaynağı, uyarı, hatırlatma olduğunu belirtti.

Kur'an'ın yeryüzünde insana ışık tutan, kalpleri aydınlatan bir istikamet kitabı olduğunu vurgulayan Görmez, "Öyle bir kitap düşünün ki 'oku' diye başladı ve cehalete son verdi. İnsana kainatı okumayı öğretti. İnsana kendi nefsini okumayı öğretti. Yeryüzünü, tarihi, kültürü okumayı emretti" bilgisini verdi.

Kur'an'ın insanoğlunu cehaletin karanlığından ilmin aydınlığına kavuşturduğunu ifade eden Görmez, şunları belirtti:

"Bir kitap düşünün, geldi ve insanın ufkunu açtı. Puta tapıcılıktan Allah'a kul yaptı. Medine'de bir medeniyet kurdu ve kısa sürede kainata, insanlığa yaydı. Medine'de insanlığı aydınlatmaya gelen o mesaj, kısa sürede insanlığı kuşattı. Ebediyete kadar da alemlere istikamet göstermeye, şeref vermeye devam edecek.

Öyle bir kitap ki her harfinde hikmet, her manasında istikamet var. Işık tutan, insanlığı aydınlatan, kalplerimizi aydınlatan yönleri var. Sadece manası ve hikmeti değil, o kitabın okunması da ibadettir. Okuyorsunuz yüreğiniz ferahlıyor, kalbiniz açılıyor. Öyle bir kitap ki onu dinlemesi de ibadet. Hatta ona bakmak dahi ibadet. Sadece bakın, her harfin nasıl kalbinize hitap ettiğini göreceksiniz."

Hafızların yetişmesine büyük önem verdiklerini bildiren Görmez, Anadolu'nun her ilinden bir kurra yetiştiğini, bu geleneğe sahip çıkılması gerektiğini belirtti.

Görmez, "Bizim ecdadımız kıraate çok değer vermiştir. Allah, bu milletin bağrından Kur'an'ı eksik etmesin. Ebediyen Kur'an'a hizmet etmeyi nasip etsin" dedi.

"En büyük özgürlük, yürekleri işgalden azade kılmaktır"

Son günlerde yaşanan olayları da değerlendiren Görmez, şöyle devam etti:

"15 beş gündür ülkemizde hepimizi üzen sahneler yaşanıyor. Kalbimiz hüzünleniyor, gözlerimiz yaşarıyor. Gençlerimizin kalplerinde şiddet, öfke ve tefrika olmamalı. Genciyle yaşlısıyla, hep birlikte nerede güzellik varsa orada birlikte olmalıyız, nerede kötülük varsa ona da müsamaha etmemeliyiz. Allah bir an önce milletimizin kalpleri arasında o birliği, ahengi yeniden kurmayı nasip etsin. Kalplerimiz arasına fitne ve nefret tohumlarını ekmek isteyen hiç kimseye fırsat vermesin.

Bu yaşanan üzücü olayların geçici olduğuna inanıyoruz. Bizim muhteşem bir mazimiz, muhteşem bir ülkemiz, muhteşem bir medeniyetimiz var. Hep birlikte kalplerimizi birbirine açarak yüreklerimizi en büyük işgallerden kurtarmalıyız."

Yüreklerin en ağır yükünün öfke, kin, nefret, gurur ve başkasına tepeden bakmak olduğunu vurgulayan Görmez, "Bunlar yürekleri işgal eden kötülüklerdir. Yürekleri işgal edilen insanlar asla özgür olamazlar. En büyük özgürlük yürekleri işgalden azade kılmaktır. Allah yüreklerimizi her türlü kin, öfke ve tefrikanın işgalinden kurtarmayı nasip etsin" değerlendirmesinde bulundu.