Bankaların kestiği gizli kesinti’lere ağır uyarı geldi

‘BDDK, kredili mevduat hesabından para kullanan müşterilerinden farklı adlar altında kesinti yapan bankalara, ağır ceza keseceği uyarısında bulundu.

Gizli kesinti’ye ağır uyarı

Milliyet'ten Kadife Şahin'in haberine göre bankacılık sektörü verdiği hizmetlerin maliyetlerini müşterinden talep ederken, bazı uygulamalar da müşteri bilgisi olmadan veya müşteriler yanıltılarak yapılıyor.

Sektördeki en son uygulama kredili mevduat hesapları olarak bilinen bankaların ‘ek hesap’, ‘acil hesap’, ‘hızır hesap’ gibi isimlerle müşterilerine sundukları ürünlerde yaşandı.

Gazetemizde yer alan haberden sonra incelemelerde bulunan BDDK, bazı bankaların kredili mevduat hesabından kredi kullanan müşterilerinden faiz dışında kesinti yaptığını tespit ederek, uygulamalara devam etmeleri halinde ağır cezalar alacakları uyarısında bulundu.

Bankalar şubelerine gönderdikleri yazı ile bu uygulamalara son vermelerini, aksi takdirde BDDK’dan ağır ceza alacaklarını duyurdular.

BDDK MÜÜŞTERİYİ KORUDU

BDDK bankalara gönderdiği uyarı yazısında bu tür uygulamaların sektörde itibar kaybına neden olduğunu vurguladı:
“Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın 2006/1 Sayılı Tebliği’nde değişiklik yapılarak, kredili mevduat hesaplarına uygulanacak akdi ve gecikme faiz oranlarının kredi kartı işlemlerinde uygulanacak aylık azami akdi ve gecikme faiz oranlarının kredi kartı işlemlerinde uygulanacak aylık akdi ve gecikme oranlarını geçmeyeceği,

Ancak bazı bankalar tarafından bireysel müşterilere sunulan kredili mevduat hesapları için söz konusu tebliği dolanmak maksadıyla faiz dışında tahsis ücreti ve kullanım ücreti gibi isimler altında parasal unsurların tahsil edildiğinin anlaşıldığı,

Belirlenen azami oranların ve bankacılığın itibarının korunması amacının yanı sıra tüketici mağduriyetinin giderilmesini teminen kredili mevduat hesapları için faiz dışında herhangi bir isim altında ücret ve komisyon tahsil edilmesi uygulamasına son verilmesi,

Söz konusu hesaplar, nedeniyle tüketicilerden faiz dışında hiçbir şekilde yeni bir ücret ve komisyon kalemi talep edilmemesi,

Bu uygulamaya devam eden bankaların ise BDDK tarafından ağır yaptırımlara tabi tutulacağı,...”

ŞUBELER UYARILDI

Bankalar şubelerine şu yazıyı göndererek uygulamayı durdurma talimatı verdi: “BDDK tarafından bankalarca, bireysel müşterilere sunulan kredili müşteri hesaplarına faiz dışında tahsis ücreti ve kullanım ücreti gibi isimler altında parasal unsurların tahsil edildiğinin anlaşıldığ, kredili mevduat hesapları için faiz dışında herhangi bir isil altında ücret ve komisyon tahsil edilmesi uygulamasına son verilmesi, söz konusu hesaplar nedeniyle tüketicilerden faiz dışında hiçbir şekilde yeni bir ücret ve komisyon kalemi talep edilmemesi gerektiğini belirterek, aksi takdirde bankalara ağır yaptırımlar uygulanacağı açıklanmıştır.”

VERGİ SANILIYOR

Merkez Bankası (MB) mayıs ayında bir tebliğ çıkararak, kredili mevduat hesabından alınan faizlere sınırlama getirerek bu hesaplandan kullanılan kredilerden aylık en fazla yüzde 2.22 faiz alınabileceğini duyurdu. Sektördeki bazı bankalar ise bu faiz sınırlamasından sonra ek hesaplardan kredi kullanan müşterilerinden Bankacılık Hizmet Gelirleri (BHG) kalemi altında para kesmeye başladılar.

Maaş müşterilerine maaşlarının belli oranlarında (tek hesap, avans hesap, kurtarıcı hesap...) hazır kredi kullandıran bankalar, yüzde 5’lere varan oranlarda faiz alıyorlardı.

Ancak kredi faizleri ile mevduat faizi arasındaki kâr marjları daralan sektördeki bazı bankalar, avans kredi kullanan müşterilerinden MB’nin belirlediği faizi alırken bunun yanında BHG de kesiyor.

Pek çok banka müşterisi BHG kesintisini Bankacılık Sigorta Muameleri Vergisi’ne (BSMV) benzer bir vergi sandığından itiraz etmiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.