"Gezi'nin faturasını esnafa çıkmasın"

ATO Yönetim Kurulu Başkanı Salih Bezci, günlerdir Kızılay ve Tunalı Hilmi Caddesi gibi bölgelerde süren "Gezi parkı" eylemleri nedeniyle esnafın kan ağladığını belirterek, "Gezi'nin faturası esnafa çıkmasın" dedi.

Kızılay esnafıyla bir toplantı gerçekleştiren Bezci, toplantı sonrası yazılı bir açıklama yaparak, gece geç saatlere kadar süren eylemler nedeniyle Kızılay ve civar bölgelerdeki esnafın büyük zarar gördüğüne dikkat çekti. Bezci, "Hak arama eylemi yapanların Kızılay ve Tunalı Hilmi Caddesi gibi bölgelerdeki esnafın ve tüccarın da hakkına saygı duyması gerekir" dedi. 
   
Gezi Parkı eylemleri nedeniyle İstanbul ve diğer illerde perakende cirolarında, restoran ve sinema müşterilerinde yüzde 30 ila 90 arasında değişen oranlarda düşüşler yaşandığının kamuoyuna yansıdığını kaydeden Bezci, şunları söyledi:
   
"Sadece müşteri sayısı ve cirosu düşse bir yere kadar dayanılabilir. Ancak Ankara'da Kızılay'da esnaf ve tüccarlarımız gerçekten sıkıntı içinde. İşyerlerini hasar görmesi bir yana can güvenliklerini korumak için dükkanlarını ya açmıyorlar ya da erkenden kapatmak zorunda kalıyorlar. Zaten eylemler nedeniyle yollar da kapanıyor. Esnafımız yanında çalıştırdığı personelin maaşını, kirasını ödeyemez duruma geldi. Bu tabloya bakılırsa, eylemlerin faturasını Ankara esnafı ödüyor"
   
Ankaralı tüccar ve esnaflar olarak vatandaşların hukuk kuralları çerçevesinde taleplerini dile getirmelerinin en tabi vatandaşlık hakkı olduğuna inandıklarını ifade eden Bezci, "Ancak bu hakkın vatandaşlarımızın, esnafımızın ve kamunun malına zarar verilerek aranmayacağını da biliyoruz" dedi. 
   
Bezci, sadece Gezi Parkı eylemlerinde değil toplumsal her olayda Kızılay Bölgesi esnafının zarara uğradığına dikkat çekerek, "Kızılay eylemlere kapatılmalıdır" diye konuştu.  
 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.