Gezi'de 18 gazeteci yaralandı, 4 gözaltı var

Taksim Gezi Parkı'nın yıkılacak olması nedeniyle başlayan
olaylarda bugüne kadar 18 gazeteci yaralandı, 4 gazeteci gözaltına
alındı.

Gezi'de 18 gazeteci yaralandı, 4 gözaltı var

Türkiye Gazeteciler Federasyonu (TGF) Genel Başkanı Atilla Sertel, şiddeti giderek artan olaylar nedeniyle açıklama yaptı. Taksim ve civarında dün yapılan polis müdahalesi sırasında Star Haber muhabiri Osman Terkan'ın, gaz bombası kapsülünün isabet etmesi nedeniyle parmağı kırılırken, Star Haber muhabiri Murat Uslu da plastik mermiyle karnından yaralandı. Gece boyunca devam eden polis müdahalesi sonunda, gazeteci Ümit Akbağ'ın, yüzüne isabet eden gaz bombasıyla ağır yaralandığı ve hastaneye kaldırıldığı, gazeteci Ahmet Şık'ın ikinci defa başına gaz bombası atıldığı bilgisi verildi. Taksim Gezi Parkı'nın yıkılacak olması nedeniyle başlayan olaylarda bugüne kadar
18 gazeteci yaralandı, 4 gazeteci de gözaltına alındı.
   
Genel Başkan Atilla Sertel, Türkiye'de şiddetin giderek arttığına dikkat çekerek, "Şiddet nereden gelirse gelsin karşısındayız. Polisin uyguladığı şiddet nedeniyle gençlerimizin, çocuklarımızın yanı sıra gazeteciler de yaralanmaktadır. Daha fazla ölüm ve yaralanma olmaması için bu şiddet durmalıdır." dedi. 

SAĞDUYU ÇAĞRISI

Taksim Gezi Parkı'nda demokrasinin gereği olarak başlayan gösterileri, ilk günden bu yana sağduyu ile takip ettiklerini belirten TGF Genel Başkanı Sertel, "Halkın demokrasi arayışı, iktidar tarafından sürecin iyi yönetilemeyişi ve Başbakan'ın ateşi körükler nitelikteki açıklamaları nedeniyle ne yazık ki şiddet içerikli bir boyut kazandı. Eylemlerin ilk gününden bu yana toplumun haber alma hakkı için görev yapan basın mensupları ise gerek bazı göstericiler tarafından, gerekse polis tarafından hak etmedikleri müdahalelerle karşılaştılar. Gazeteciler, iktidar başta olmak üzere belli kesimler tarafından hedef gösterildi ve saldırılara maruz kaldı. Türkiye Gazeteciler Federasyonu olarak kimden ve nereden gelirse gelsin meslektaşlarımıza yönelik saldırıların karşısında durduk, durmaya da devam edeceğiz." diye ifade etti.

"HERKES CİDDİ SINAVDAN GEÇİYOR"

Bu süreçte medyanın olduğu kadar, iktidarından muhalefetine, polisinden valisine toplumun tüm kesimlerinin ciddi bir sınavdan geçtiğini belirten Sertel, herkesi sağduyulu davranmaya, meşru ve demokratik zeminlerden ayrılmamaya, sözlü ya da fiili saldırılardan uzak durmaya davet ettiklerini söyledi.  
   
Olaylarda yaralanan gazetecilere geçmiş olsun dileklerini ileten Genel Başkan Atilla Sertel, şöyle devam etti: "Halkın da gazetecilerin de can güvenliğini sağlamak polisin asli görevleri arasındadır. Emniyet teşkilatına bu asli görevini bir kez daha hatırlatırken, toplumun tüm kesimlerini gazetecilerin görev yapmasını engelleyici her türlü saldırı ve yaklaşımdan uzak durmaya çağırıyoruz."