Gezi teknelerine yeni düzenleme

Turizm bölgelerindeki gezi teknelerinde hizmet kalitesinin yükselmesi, yolcuların can ve mal ile çevre emniyetinin sağlanması için ilave düzenleme yapılacak.

Gezi teknelerine yeni düzenleme

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Suat Hayri Aka, Bodrum, Fethiye, Kuşadası, Antalya, Çeşme gibi turizm bölgelerinde hizmet veren günübirlik gezi teknelerine yönelik yapılacak düzenlemeler hakkında AA muhabirine açıklamada bulundu. Gezi teknelerine ilişkin mevzuatta güncellemeye ihtiyaç olduğunu ifade eden Aka, şöyle konuştu:

"Kalitenin yükselmesi, yolcuların can ve mal emniyeti ile çevre emniyetinin güvence altına alınması amacıyla standartları biraz daha yukarı çekeceğiz. Bu teknelerde donanım ve teçhizat açısından aradığımız özellikler, çalışacak personelin eğitimi, işletme usulleri gibi konuları içeren mevcut mevzuat güncellenecek. Çağdaşlaşma, geliştirme, kaliteyi artırma ve denizde emniyeti güvence altına alacak düzenlemeler yapmak üzere çalışmalarımız devam ediyor."

Uluslararası sefer yapan gemilerin uluslararası kuralları uyguladığını dikkati çeken Aka, yurt içinde sefer yapan yolcu gemileri, tekneler, petrol ve gaz tankerleri ile Ro-Ro gemilerinin teknik standartlarının uluslararası standartlara yaklaştırılacak şekilde yeniden gözden geçirildiğini söyledi.

Aka, Türk Denizcilik İdaresinin, Birleşmiş Milletler (BM) Uluslararası Denizcilik Teşkilatının gönüllü denetimin bu yıl Eylül ayında yapılacağını söyledi.