Gezi Parkı gerginliği kimin işine yarıyor?

Gezi Parkı olaylarıyla tekrar gündeme gelen faiz lobisinin oyunları bir bir ortaya çıkıyor.

Gezi Parkı gerginliği kimin işine yarıyor?

Her karmaşada pay arayan faiz lobisi üniversitelerin de gündeminde. Akademisyenler, ekonomiyi zayıf gösterip ceplerini doldurmaya çalışan lobinin toplu hareket ettiğini söyledi.

Gezi Parkı olaylarıyla tekrar gündeme gelen faiz lobisinin oyunları bir bir ortaya çıkıyor. Türkiye'de düşen faizlerden ve büyümeden rahatsız olan faizciler protestoları kullanarak yabancı işbirlikçileriyle birlikte ekonomiyi zayıf göstererek kazançlarını artırmak için her yolu deniyor. Türkiye gazetesinin haberine göre, değişik üniversitelerden akademisyenler faiz lobisinin ortak hareket ettiğini ve organize olduklarını belirtiyor.

İYİ EKONOMİ RAHATSIZ EDER

Turgut Özal Üniversitesi İktisat Bölüm Başkanı Yrd. Doç. Dr. Ramazan Taş, "Türkiye'den yüksek faiz kazancı alamamaları faiz lobisini rahatsız ediyor. Borsa ve faizlerdeki aşırı tepki, aslında faiz lobisinin ortak hareket ettiğini gösteriyor" dedi. Ülkenin faiz yükünün azaldığını, borç stokunun da otomatik olarak gerilediğini anlatan Taş, bu durumun ilk defa yaşandığını söyledi. "Bu, yabancı sermayeyi rahatsız ediyor" diyen Taş, şöyle devam etti: "2012'de Türkiye'ye, 45 milyar dolar yabancı sermaye girdi. Bunun 41 milyar doları, sıcak para. Bunların tek amacı yüksek faiz ve kur hareketinden faydalanmak. Yüksek getiri elde etmek için Türkiye'ye gelen yabancı sermaye ve Türkiye'deki yerli sermaye, bu negatif reel faiz döneminden çok ciddi rahatsızlık hissediyorlar. Bunu önlemek için psikolojik bazı etkenlerden yararlanarak tekrar faizin yükselmesini istiyorlar. Gezi Parkı olayı böyle bir fırsat verdi."

YAPILAN AHLAKSIZLIK

İstanbul Ticaret Üniversitesi Öğretim Görevlisi Prof. Dr. Kerem Alkin, geliri artırmak adına manüpilasyonla ve siyasi olayları etkileyerek, bir ülkenin, zorda kalmasıyla kazancın arttırılmasının ahlaksızlık olduğunu belirtti. Alkin, "Bu aktörler, toplumsal, siyasi ve ekonomik çalkantılardan yararlanırlar" dedi.

DÖVİZ- BONO OYUNU

Trakya Üniversitesi'nden Prof. Dr. Sadi Uzunoğlu şunları söyledi: "Yüksek faiz ortamından bir tek yurt dışında dövizi olan veya yabancı bir fon yararlı çıkabilir. Fırsattan yararlanayım diye gelir, yüksek fiyattan dövizini bozdurur ve düşük fiyattan bono alır. Türkiye'nin krize girmesini isteyen parayla dolaşan çevredir."