‘Gezi’ değil Fed etkiledi

Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Türkiye ekonomisindeki çalkantıların ‘Gezi Parkı eylemlerinden çok ABD merkez bankası Fed’in para politikasını değiştirmesinden kaynaklandığını söyledi.

‘Gezi’ değil Fed etkiledi

Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, mayıs ayından bu yana Türkiye’deki iç hareketlilikle, küresel ekonomideki hareketliliğin çakıştığını söyledi. Dolayısıyla Türkiye’nin ekonomik göstergelerindeki değişikliklerin ne kadarının içeriden ne kadarının dışarıdan kaynaklandığını belirlemenin biraz zorlaştığını kaydeden Babacan, “Piyasalardaki hareketliliğin Türkiye’ye özel olmadığını görüyoruz. Aslında aynı tarihlerde Brezilya’dan Hindistan’a Güney Afrika’dan Rusya’ya kadar pek çok gelişmekte olan ülkede benzer piyasa hareketleri oluştu” dedi.

TL YÜZDE 4.6 DEĞER KAYBETTİ

Babacan, bir televizyon programında Gezi Parkı eylemlerinin Türkiye’ye faturasının ne olduğuna ilişkin bir soru üzerine, 22 Mayıs’tan bu yana özellikle ABD Merkez Bankası Başkanı’nın para politikalarında değişiklik sinyali vermesiyle pek çok ülke borsasında düşüşlerin yaşandığını, faizlerin yükseldiğini, dolara karşı ülke para birimlerinin değer kaybettiğini belirtti. 22 Mayıs’tan bu yana Endonezya’nın para biriminin dolara karşı yüzde 4.9, Rusya’nın para biriminin yüzde 5.1, Hindistan’ın para biriminin yüzde 9.7, Brezilya’nın para biriminin yüzde 12.3 değer kaybettiğini anlatan Babacan, Türk Lirası’nın ise dolar karşısında yüzde 4.6 değer kaybettiğini, yani Türkiye’nin döviz kurları açısından nispeten daha az etkilenen ülkeler içerisinde yer aldığını kaydetti.

BORSADAKİ DÜŞÜŞ YÜZDE 20.3

Babacan, borsa endekslerine bakıldığında aynı tarihler arasında Brezilya’da yüzde 13.8, Çin’de yüzde 10, Endonezya’da 11, Şili’de yüzde 11, Türkiye’de yüzde 20.3 değer kaybettiğini ifade etti. Aynı dönemde borçlanma faizlerine bakıldığında Brezilya’da yüzde 1.2, Güney Afrika Cumhuriyeti’nde yüzde 1.2, Endonezya’da yüzde 1.6, Türkiye’de de yüzde 1.6 arttığını anlatan Babacan, “Türkiye’de son 2 aydır yaşanan piyasa hareketlerinin benzeri gelişmekte olan ülkelerde de az ya da çok yaşandı. Bizdeki Gezi olayları ve bizim cari açığımızın olması sebebiyle belki biraz daha fazla hissettik. Buradaki asıl sebep uluslararası konjonktürdür. Bizde hiç gezi olayları yaşanmasıydı dahi piyasalarımız bu hareketleri az çok yaşayacaktı” diye konuştu.

ÖLÇÜ KAÇMAMALI

BANKALARIN hizmet verirken aldıkları ücretleri serbest rekabet ortamında belirlemeleri gerektiğini ancak bazen rekabet şartlarının iyi çalışmayabildiğini ifade eden Ali Babacan, şöyle konuştu: “Dolayısıyla bazen düzenleme gerekebiliyor. Biz aslında bunu arzu etmiyoruz. Yani vatandaşların alternatifsizliğinden ya da öyle bir ilişki oluşuyor ki bir şekilde o müşteri o bankaya bağlanıyor. Bu kontrole girmiş müşteri üzerinden de bazen yüksek ücretler alınabiliyor. Biz buna hapsolmuş müşteri diyoruz. Hapsolmuş müşteri durumundan istifa eden bazı bankalar olabiliyor. Dolayısıyla bu istismarı önleyecek bir düzenleme yetkisini biz BDDK’ya alalım dedik. Ama bir hizmetin de karşılığı olmalı. Bu işletmeler ciddi şekilde sermaye bağlamışlar, finans sektörünün çalışanlarının ve o işletmelerin bir gideri var. Onun da makul ölçülerde müşterilerle paylaşılmasının doğal olduğunu beklemek lazım. Ama abartmamak ve ölçüyü kaçırmamak gerekir. Ölçü kaçtığı anda devletin müdahalesi gerekiyor.”

MEMURLA BAYRAMDAN ÖNCE ANLAŞMAK İSTİYORUZ

ALİ Babacan, memur maaş zammı konusunda Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik’in bunu açıklayacağını ifade ederek “Ama Faruk Bey’in de şöyle bir niyeti var; ‘Hakem Heyeti’ne gitmeden masada çözelim hatta bayrama girerken anlaşıp imzalayıp bitirelim’ diyor. Biz de kendisine destek veriyoruz” dedi.

Finansal eğitim strateji belgesi

FİNANSAL eğitim konusunda bir strateji geliştirdiklerini, SPK ve Merkez Bankası’na finansal eğitimle ilgili görevler verdiklerini anlatan Ali Babacan, “Bu kurumlarımız Finansal Eğitim Strateji Belgesi’ni çalıştılar, bu belgeler tamamlandı, çok yakında başbakanlık genelgesi şeklinde bu stratejimizi açıklayacağız. Sonra kurumlarımız bunla ilgili yayınlar, seminerler ile bu kredi kartının doğru kullanılmasıyla ilgili bilinçlen-dirme yapacaklar”
dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir