Gerekirse zırhlı araçla insani yardım

Somali'deki elçiliğimize saldırı, ülkenin kalkınması için emek veren yardım kuruluşlarını yıldırmadı. Kızılay yardımları artık zırhlı araçlarla ihtiyaç sahiplerine ulaştıracak. 'Kriz yönetimi'ne geçen Yeryüzü Doktorları ise 'Yardımdan vazgeçmeyiz' dedi.

Gerekirse zırhlı araçla insani yardım

Somali'de Türkiye'nin ülkede yaptığı yardım ve yatırımlardan rahatsız olan hem iç hem de dış güçler, amaçlarına ulaşamadı.

İlk olarak Türk Kızılayı'na yönelik intihar saldırısı ardından da Türkiye'nin Mogadişu Büyükelçiliği ve Şifa Hastanesi'ne geçen hafta düzenlenen saldırılar, Türkiye'nin ülkedeki çalışmalarını durdurmayı başaramadı.

ŞİFA'CILAR VAZGEÇMEYECEK

Yasemin Asan'ın haberine göre Büyükelçilik saldırısı ile eş zamanlı Yeryüzü Doktorları'nın inşa ettiği Şifa Hastanesi'ne yönelik saldırı, doktorların ülkedeki çalışmalarını etkilememiş. Yeryüzü Doktorları'na ülkede yerel imkanlardan faydalanmaları için yardımda bulunan ve bir dönem de Şifa Hastanesi'nde Müdürlük görevini sürdüren Somalili Diş Hekimi Dr. Osman Fiqi, Hastane saldırısından 5 gün önce bir suikaste uğradı. Teravih namazı çıkışında suikaste kurban giden Somalili Diş Hekimi, hayatını kaybetti. Yeryüzü Doktorları, bu suikastin bir uyarı anlamı taşıdığını anladıklarını ancak çalışmalarına ara vermediklerini söyledi.

GEREKİRSE ZIRHLI ARAÇLARLA

Türk Kızılayı Genel Başkan Ahmet Lütfi Akar ise, Somali'de Kızılay ekibinin TİKA'nın temin ettiği zırhlı araçlarla dolaştığını, güvenliği de bu şekilde sağladıklarını anlattı. Bu saldırıların yardım azimlerini kırmayacağını vurgulayan Akar, ülkede düzenlenen bu saldırılara en çok Somalili halkın üzüldüğünü belirterek, 'Tüm Somali halkı, tüm yöneticileri Türkiye'nin yardımlarından dolayı son derece minnettarlar. Türkiye'ye karşı müthiş bir sevgi, saygı, güven var. Bu hadiselere en çok üzülenler Somali halkı ve Türk Kızılayı'nın çalıştırdığı 400 Somalili personeli' diye konuştu.

TÜRKİYE'YE YÖNELİK İLK SALDIRI

Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, Somali'de bugüne kadar Türkiye'yi hedef alan ilk saldırı olmasına dikkat çekti. Saldırıyla Türkiye'nin insani yardım destanından rahatsızlığın ortaya konduğunu ifade eden Bozdağ, 'Somali Cumhurbaşkanı'nın, 'Son 20 yılda Somalilerin başına gelen en iyi şey Türkiye Başbakanı'nın Somali'ye gelmesidir' açıklamasını anımsatarak, 'Türkiye bundan sonra da Somali'de zorda olan insanların yanında olmaya devam edecektir' dedi.

Hedefleri elçiydi

Somali'de geçtiğimiz hafta Türk Büyükelçiliği'ne düzenlenen saldırının hedefinde Somali'ye büyük hizmetlerin önünü açan ve koordinasyonu sağlayan Büyükelçi Kani Torun vardı.

Merkezi İngiltere'de bulunan Yeryüzü Doktorları-Doctors Worldwide isimli insani yardım kuruluşunun genel direktörlüğünü yapan Dr. Kani Torun, 2011 yılında Somali'ye büyükelçi olarak atandı. 'Somali'ye yardımsever büyükelçi' haberleriyle tanınan Torun, Somali'de yardım çalışmalarına büyük önem verdi. Somali'de yapılan araştırmalara göre yüzde 95'in üzerinde Türkiye'ye bir güven var.

SOMALİ'NİN YENİDEN İNŞASI

Somali'yi yeniden inşa etmeyi planlayan Türkiye, Torun'un da çalışmalarıyla bu konuda önemli adımlar attı. 2012 yılın Mayıs ayında İstanbul'da bir hafta süren toplantılar düzenlendi ve Somali'nin sorunlarının bir bir tespit edildiği bu toplantıdan sonra harekete geçildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir