''Gençler dağa değil fabrikaya gidecek''

HAK-İŞ Genel Başkanı Mahmut Arslan, çözüm süreciyle birlikte gençlerin dağa değil fabrikalara yöneleceğini söyledi.

''gencler daga degil fabrikaya gidecek''HAK-İŞ Genel Başkanı Mahmut Arslan, çözüm sürecinin yüzde 100 başarıya ulaşmasının iş dünyasını çok olumlu yönde etkileyeceğini belirterek, "Doğu Anadolu Bölgesi'nde ciddi anlamda işsizlik var. Bu işsizliğin doğurduğu olumsuzluklar aslında gençlerin dağa gitmesinin önünü açıyordu. Gençlerin dağa değil de iş yerlerine çalışmaya gitmesini sağlayacak yol, yatırımlardan geçiyor" dedi.

Arslan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, İmralı ve HDP ile yapılan görüşmelerin sonucunda Abdullah Öcalan'ın artık silahların bırakılması konusunda irade ortaya koymasının beklendiğini ifade etti.

İş dünyası olarak Öcalan'ın bugünkü açıklamasında da bu mesajın güçlü bir şekilde verileceğine inandıklarını dile getiren Arslan, silahların bırakılmasının çözüm sürecinde yüzde 100 başarı sağlayacağını vurguladı.

Sürecin başarıya ulaşmasının bölgedeki yatırımları tetikleyeceğini belirten Arslan, şunları kaydetti:

"Bölgede yatırım yapmak isteyen, bakir alanları değerlendirerek üretim yapmak isteyen iş adamları sürecin başarıya ulaşmasını ve bölgenin normalleşmesini bekliyor. Çünkü bölgede hem turizm anlamında hem yatırım hem alt yapı anlamında çok ciddi bir potansiyel var. Bu potansiyelin harekete geçmesi, iş dünyasını, çalışanları, topyekun ülkemizi olumlu yönde etkileyecektir. Sadece işverenler veya yatırım açısından bakmamak lazım. Türkiye'nin genel gelişimi açısından görmek lazım. Türkiye, bu terör sorununa milyarlarca dolarlık harcama yapıyor. Hem insan hem ekonomik kaybımız var. Türkiye'nin uluslararası arenada gelişmişliğinin önündeki en önemli engellerden birisi maalesef bu terör meselesiydi. Binlerce insanımızı, milyarlarca dolarımızı kaybettik. Tabii en önemlisi de uluslararası toplumda saygın, gerçekten oyun kurucu, bölgesinde güçlü bir ülke olma gücümüzü kaybettik."

Türkiye'nin bu meselesini çözmesi halinde bölgedeki gücünün artacağını, yatırımların önünün açılacağını dile getiren Arslan, barış ikliminin demokrasiyi güçlendireceğini, ülkenin 100 yıllık sorunundan kurtulacağını belirtti.

Tarihi bir dönem yaşandığını zor bir süreçten geçildiğini ama bunun meyvelerinin alınmaya başlandığını ifade eden Arslan, bu sürecin en kısa zamanda hedeflenen noktaya ulaştırılmasını beklediklerini vurguladı.

- "Gençler dağa değil, fabrikaya gidecek"

Çözüm sürecinin Türkiye'nin kanayan yarası konumundaki işsizlik sorununa da çözüm olmasını beklediklerini dile getiren Arslan, şöyle devam etti:

"Doğu Anadolu Bölgesi'nde ciddi anlamda işsizlik var. Bu işsizliğin doğurduğu olumsuzluklar aslında gençlerin dağa gitmesinin önünü açıyordu. Gençlerin dağa değil de iş yerlerine çalışmaya gitmesini sağlayacak yol, yatırımlardan geçiyor. Bölgeye yapılacak yeni tesislerle gençler artık dağa değil, fabrikalara gidecek. Aslında sadece bölgedeki gençler için de değil. Ülke genelindeki işsizliğin azalmasına da katkı yapacak. Çünkü insanlar kendi yaşadıkları topraklardan zorunlu olarak İstanbul, İzmir gibi büyük şehirlere göç ediyorlar ve oralarda gerçekten insanlık dışı şartlarda çalışıyorlar. Tarım mevsiminde tarım işçisi olarak gidiyorlar, insanlık dışı şartlarda çalışıyorlar. O nedenle bu yatırımlar aslında bütün bu olumsuzlukları da ortadan kaldıracak. Gördüğümüz kadarıyla her sorunumuzun bir parçası bu sürecin başarılı olmasıyla da ilgili. Umarız yolundan çıkartılmadan başka amaçlara itilmeden bu süreç başarıya ulaşır."

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

38 − 34 =