Gelir Testi başvurusu nereye ve nasıl yapılıyor?

Genel Sağlık Sigortası kapsamında sigortası olmayanlara, çalışmayanlara yaptırılması zorunlu tutulan gelir testi başvurusu nereye yapılır, gelir testi başvurusu nasıl yapılır detaylarıyla anlattık..

gelir-testi-nedirÇalışmayan veya sigortası ödenmeyen her vatandaş Genel Sağlık Sigortası sistemine tabi olmak zorunda. Bu sisteme dahil olabilmek için ise gelir testi yaptırılmak zorunda. Bir önceki yazımızda gelir testi nedir detaylarıyla anlatmıştık. Bu yazımızda da gelir testi başvuru nasıl yapılır, gelir testi başvurusu nereye yapılır anlatmaya çalıştık .

Vatandaşlar primlerini SGK vasıtasıyla ödedikleri için gelir testini de burada yaptırılacağını düşünmektedir ve başvuruda bulunmaktadırlar. Ancak gelir testi SGK’da yapılmaz. Gelir Testini , gelir testi yaptıracakların bağlı bulundukları ilçe kaymakamlıkları yapar.

Gelir testi yaptırmak isteyen vatandaşlar ikametgah adresine en yakın noktada bulunan ilçe kaymakamlıklarına gelir testi başvurusu yaparak kendilerine verilen formları eksiksiz tam olarak doldururlar. Altına doğru olduğu ile ilgili beyan ve taahütte bulunurlar. Gelir durumlarına göre bu formlar değerlendirilir ve daha sonra Sosyal Güvenlik Kurumu bu kişilerin ne kadar prim ödeyeceklerini belirlerler. Bu kişiler primlerini kaymakamlıklara değil Sosyal Güvenlik Kurum’larına öderler.

GELİR TESTİ BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

Yukarıda belirttiğimiz gibi gelir testi başvurusu için bağlı bulunduğunuz ilçe kaymakamlıklarına başvuruda bulunmanız gerekmektedir. Buradan gelir testi başvurusu sonrasında alacağınız belgeleri ise mahalle muhtarlarından onaylatmanız gerekecektir. Daha sonra bu onaylı belgeleri ve yanına 2 adet vesikalık fotoğrafınızı, kimlik fotokopinizi alarak tekrar kaymakamlık binasına götürüp teslim etmeniz ve gelir testi sonucunu beklemeye başlamanız gerekmektedir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *