Gazze’de Erdoğan coşkusu başladı

Gazze İslam Üniversitesi’ndeki mezuniyet töreninde Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Türkiye coşkusu yaşandı.

Gazze’de Erdoğan coşkusu başladı

Erdoğan'ın talimatıyla gerçekleştirilen rehabilitasyon projesinin mezuniyet töreninde öğrenciler, vatandaşlarve siyasiler Erdoğan posterleri ve Türk bayraklarıyla sevgi gösterisinde bulundu.

İsrail hava saldırılarında sakat kalan kişilere akademik ve mesleki eğitimin verildiği proje, TİKA'nın katkılarıyla hayata geçirilmişti. Üniversite Rektörü törende yaptığı konuşmada, Başbakan Erdoğan ve TİKA'ya Gazzeliler'e yardımlarından dolayı birçok kez teşekkür etti. Konuşmanın sonunda ise TİKA Ortadoğu ve Afrika Daire Başkanı Dr. Enver Arpa ile Rektör, Türk-Filistin dostluğuna ithafen iki ülkenin bayraklarını dalgalandırdı.

Bu arada Gazze İslam Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Dr. Cemal Naci El Hudari İHA'ya yaptığı açıklamada, Türkiye Başbakanı'nın ziyaretini sabırsızlıkla beklediklerini belirterek, "Bu ziyaret Başbakan Erdoğan'ın Filistin'e sevgisini gösteriyor. Bu ziyaret İsrail ile olan savaşın sona ermesi ve Filistin toprağının kendi halkına dönmesini amaçlıyor" ifadelerini kullandı.

Hamas liderlerin Gazi Hamad ise, Erdoğan'ın Gazze'ye planladığı ziyaretle ilgili olarak, "Biz her zaman başkan Erdoğan'ı en iyi şekilde karşılamaya hazırız. İçişleri Bakanlığı ve medya olarak her şeye hazırız. Bence bu ziyaret çok başarılı olacak. Bu ziyaretten dolayı çok gurur duyuyoruz, çünkü bu ziyaret siyasi ve ekonomik açıdan iyi sonuçlar doğuracak ve barış sürecini olumlu etkileyecektir. Türkiye baştan beri Filistin halkının yanında oldu ve ambargoya karşı durdu" şeklinde konuştu.

Taha isimli Gazzeli Erdoğan'ın ziyaretinin siyasi ve ekonomik etkilerinin olacağını belirterek, ziyaretin ardından yeni projelerin hayata geçirilebileceğini kaydetti.

Gazze'de yaşayan Ebu Yahya, "Başbakan Erdoğan çok iyi bir başkan, bu ziyaretten çok mutlu oluruz ve şeref duyarız" ifadesini kullanırken, Ebu Abid, "Filistin halkı bu ziyaretten çok mutlu olacak çünkü amaç Gazze'ye uygulanan ambargonun kalkması ve İsrail'in Filistin halkına yönelik zulmünün sona ermesidir" dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.