Gazprom'dan rahatlatan Türkiye açıklaması

Gazprom yetkilileri, kış aylarında Türkiye'de doğalgaz kesintisi olabileceği yönündeki değerlendirmelere yanıt verdi.

Gazprom'dan rahatlatan Türkiye açıklaması

Gazprom yetkilileri, kış aylarında Türkiye'de doğal gaz kesintisi olabileceği yönündeki değerlendirmelere, " Gazprom geçerli doğal gaz sözleşmeleri bulunan alıcılarına yönelik doğal gaz akışını hiçbir zaman kesmemiştir. Türkiye söz konusu olduğunda da diğer tedarikçilerle aksaklıkların yaşandığı kış günlerindeGazprom her daim devreye girip ilave doğal gaz tedarik etmeye hazır olduğunu göstermiştir" yanıtını verdi.

Gazprom yetkilileri, Ukrayna'nın Neftogaz şirketleri arasında Ukrayna'da bulunan yer altı depolarına yeterli miktarda doğal gaz stoku yapılamadığı için Türkiye, Yunanistan ve Bulgaristan'ın kış aylarında doğal gaz sıkıntısı çekebilecekleri yönündeki değerlendirmelere ilişkin AA muhabirine açıklamalarda bulundu.

Gazprom'un doğal gazın Ukrayna üzerinden transit geçişini güvence altına almak için elinden geleni yaptığı ve yapmayı sürdürdüğünü vurgulayan yetkililer, bu kapsamda sözleşme hükümlerinin de ötesine geçilerek 2015 yılına dek doğal gaz transit ücretlerini peşin ödemeyi kabul ettiklerini belirttiler.

Yetkililer, bu adımı, Ukrayna’nın depolarında yedek doğal gaz bulundurma imkanına sahip olmasını ve böylece transit geçişin en soğuk günlerde dahi aksamadan yürümesini sağlamak için attıklarını ifade ettiler.

Kış aylarında bu ihtilaftan dolayı Türkiye'ye doğal gaz arzında herhangi bir aksama riski olup olmadığı yönündeki soruya karşılık, Gazprom yetkilileri şu değerlendirmelerde bulundu:

" Gazprom geçerli doğal gaz sözleşmeleri bulunan alıcılarına yönelik doğal gaz akışını hiçbir zaman kesmemiştir. Türkiye söz konusu olduğunda da, diğer tedarikçilerle aksaklıkların yaşandığı kış günlerindeGazprom her daim devreye girip ilave doğal gaz tedarik etmeye hazır olduğunu göstermiştir. Türkiye’ye güvence sağlayan bir diğer faktör de transit ülkelerin aracılığına başvurmak zorunda kalmaksızın Rusya’dan doğrudan doğal gaz getiren Mavi Akım boru hattıdır. Nitekim bu hat, kışın en soğuk günlerinde Türkiye’deki doğal gaz tüketimini karşılayabilmek üzere tam kapasiteyle kullanılmıştır"

Naftogaz’la olan ihtilafın çözülememesi durumunda Gazprom’un alternatiflerinin ne olacağı sorusuna Gazprom yetkilileri şu yanıtı verdi:

"Ukrayna’yla olan müzakerelerin bu ülkenin topraklarından geçecek doğal gaz transit akışına yönelik doğrudan bir tehdit oluşturmadığına inanıyoruz. Ancak olası en küçük riski dahi ortadan kaldırmak istiyoruz."

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.