Gazprom 1 dolara Kırgızgaz'ı aldı

Gazprom'un Kırgızgaz'ı 1 dolara alımını öngören anlaşma imzalandı.

Gazprom 1 dolara Kırgızgaz'ı aldı

Anlaşmaya göre Gazprom şirkete 3-5 yılda 640 milyon dolar dolayında yatırım yapacak ve Kırgızistan'da doğalgaz arama çalışmalarına 3 yıl içinde 100 milyon dolar harcayacak.

 

Gazprom'un, Kırgızgaz'ı 1 dolara satın alımını öngören hükümetlerararası anlaşma imzalandı. Akipress Haber Ajansı, Kırgızistan'ın, Moskova'daki Büyükelçiliği'ne dayanarak verdiği habere göre, Gazprom'un, Kırgızgaz'ı 1 dolara satın almasına yönelik hükümetlerarası anlaşmanın, Rusya Enerji Bakanı Aleksandr Novak ve Kırgızistan Enerji ve Sanayi Bakanı Osmonbek Artıkbayev tarafından imzalandığı belirtildi.

 

Kırgızgaz Genel Müdürü Turgunbek Kulmurzayev, satış sürecinin 1,5 yıl sürdüğünü anımsatarak, "Anlaşmadaki şartları üstlenen Gazprom, Kırgızistan'da doğalgaz arama çalışmalarına 3 yıl içinde 100 milyon dolar harcayacak, şirketin bünyesine 3-5 yılda 640 milyon dolar dolayında yatırım yapacak ve yaklaşık 7 milyon dolarlık dış ve iç borcunu üstlenecek. Kazakistan ve Özbekistan'dan satın aldığımız doğalgazın bin metreküpüne ortalama 266 dolar ödüyoruz. Bundan sonra doğalgazın bin metreküpüne 200 dolar ödeyeceğiz" diye konuştu.

 

Kulmurzayev, "Kırgızgaz bir başka şirket kurdu. Tüm malını, mülkünü bu şirkete devretti. İşte Gazprom şirketi de bu kurulan şirketi 1 dolara satın almış oldu" dedi. Gazprom'un, Kırgızgaz'ın devlete ait yüzde 75'lik hisselerini satın aldığını hatırlatan Kulmurzayev, Gazprom'un, şirketin geriye kalan hisseleri de yapılacak görüşmeler sonucunda yüzde 100 hissesine sahip olacağını kaydetti. Anlaşmanın yürürlüğe girmesi için iki ülke meclislerin onayı gerekiyor.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir