Gaza gelmeyin

Uluslararası şirketler, Gezi olayları sırasında İstanbul'dan ayrılmak isteyen yöneticilerine "Türkiye bölgenin merkezi, orada kalın" yanıtını verdi

Gaza gelmeyin

Sabah'tan Yasemin Salih'in haberine göre dünya devi şirketler Türkiye'ye olan güvenlerini üst düzey yönetici atamalarıyla da ortaya koydu. İstanbul'da ofisi bulunan uluslararası şirketlerin, Gezi Parkı olaylarının yaşandığı mayıs ve haziran aylarında üst düzey yöneticilerinden "Burası tehlikeli olmaya başladı, başka ülkeye atanalım" çağrısı aldığı belirtildi. Ancak çağrıyı önemsemeyen yönetim kurullarının, "Avrupa ve Uzakdoğu'da kriz var. Ortadoğu çalkalanıyor. Türkiye böyle bir ortamda çıkılacak değil, merkez olacak konumda. Yerinizde kalın" yanıtı verdiği ortaya çıktı.

İSTANBUL 1 NUMARA

30 yıldır uluslararası şirketlerin Türkiye ofislerine yurtdışından yönetici yerleştiren One World Consulting Genel Müdürü Tim Bright, Gezi olayları sırasında İstanbul'da yaşayan yabancı yöneticilerin aileleriyle birlikte başka bir ülkeye gitmek istediğini ifade etti. Genellikle Beyoğlu-Cihangir bölgesinde yaşayan yöneticilerin olaylardan etkilendiklerini anlatan Bright, "Yöneticilerin talepleri merkez tarafından reddedildi. İstanbul, Mısır ve Dubai'nin rakibiydi. Şimdi onları geride bırakarak, bir numara oldu" diye konuştu. Türkiye'nin bölgedeki konumunu güçlendiren birçok şirket oldu. Vodafone'un Türkiye CEO'su Serpil Timuray'a Afrika, Ortadoğu ve Asya Pasifik bölgelerinin sorumluluğunu vermesi de buna örnek. Fransız sigorta şirketi Grassa Voye de Türkiye'yi merkez yaparak yurtdışından yönetici atayan şirketlerden biri.

MÜLAKATA GÖNDERDİLER

Talent Partners Genel Müdürü Barbaros Eneç de uluslararası şirketlerin Türkiye'ye bir bölge merkezi olarak her zamankinden daha fazla önem verdiğini vurguladı. Son dönemde Fransa merkezli iki şirketle çalıştığını ve her ikisinin de Türkiye'ye yurtdışından yönetici atadığını belirten Eneç, "Gezi olaylarının en yoğun olduğu dönemde bile mülakatların ertelenmesini istemediler" dedi. Eneç, "Ülke ülke gezen bir üst düzey yönetici için İstanbul'dan daha iyi bir seçenek yok. Bana her hafta 20 üst düzey yabancıdan CV geliyor. Çünkü İstanbul Paris ya da Londra'dan daha iyi şartlarda yaşayabilecekleri, daha yüksek paketler kazanabilecekleri bir şehir" diye konuştu.

KAÇIRILMA SİGORTASI EKLENDİ

Mayıs ayında bazı üst düzey yöneticilerin Türkiye'deki görevlerinden tedirgin olmasını dikkate alan şirket yönetimleri, ücret paketlerine eklemeler yaptı. Bazı şirketler Türkiye'nin güvenlik riskinin arttığı konusunda yöneticileri haklı bulup 6 ila 8 brüt maaş arasında prim vermeyi kabul etti. İstanbul'da zaten ücretlerin yüksek olduğunu söyleyen Barbaros Eneç yabancı yöneticilerin sözleşmelerindeki ev kirası, çocuğun okul taksiti gibi unsurların bulunduğu pakete, "kaçırılma sigortası"nın da eklendiğini söyledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir