Futbolculara SGK ültimatomu

SPK'dan sonra spor kulüplerine bir uyarı da SGK'dan geldi. Kulüplere zehir zemberek mektup gönderen kurumun başkanı İlhan "Ödenmeyen primden yöneticiler de sorumlu olacak" dedi.

Futbolculara SGK ültimatomu

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Başkanı Yadigâr Gökalp İlhan, spor kulüplerine zehir zemberek bir mektup gönderdi. Sabah'ın haberine göre, mektupta, kulüpte çalışanlarla birlikte sporcu ve antrenörlerin de sigortalı olmaları gerektiği vurgulandı. Aksi halde tüm yöneticiler hakkında yasal işlem başlatılacağı belirtildi. Kulüplerin yüksek kazanç elde eden sporcular için brüt asgari ücretin 6.5 katı olan 6 bin 640 lira üzerinden prim yatırması gerekiyor.

OFSAYTTA YAKALANDILAR
Her yıl milyonlarca dolara transfer olan sporcuların asgari ücretten gösterilmesi üzerine geen yıl kulüplerle masaya oturan SGK, önerisi gerçekleşmeyince kolları sıvadı. Tüm uyarılara rağmen kulüplerin eksik bildirimde bulunduğunu tespit eden başkan İlhan, kulüplere mektup gönderdi. Mektupta, "Oldukça yüksek ücretler aldığı bilinen sporculara ilişkin kazançların kuruma eksik bildirildiği görülüyor. Ödenmeyen prim borçlarından, kulüp yönetim kurulu üyeleri de dâhil olmak üzere üst düzey yöneticileri tüm malvarlıklarıyla sorumlu olacaktır" denildi.

YASAL İŞLEM YAPILIR
Başkan İlhan, bu kulüplerin banka hesap hareketleri ve diğer kuruluşlardaki bilgi ve belgelerinin de inceleneceğini belirterek, "Bildirimlerin gerçekte ödenen ücret düzeyinden yapılmadığının görülmesi halinde gerekli idari yaptırımlar uygulanacak. Spor kulübü ister dernek ister anonim şirket statüsünde faaliyet göstersin, ödenmeyen primlerden tüm yöneticiler sorumlu olacak" diye konuştu. Prime esas kazancın hesabında ücretin yanı sıra prim, ikramiye ve bu nitelikteki her çeşit istihkaktan o ay içinde yapılan ödemelerin, kulüpler tarafından özel sağlık sigortalarına ve bireysel emeklilik sistemine ödenen tutarları dikkate alınması gerekiyor. SGK, spor kulüplerini risk grubuna aldı.

TEKNİK DİREKTÖR BİLE ÜCRET GİZLİYOR
Geçen yıl profesyonel spor kulüpleri de dâhil 5 sektörde 750 işyerinde asgari işçilik incelemeleri yapıldı. Çok ünlü teknik direktörlerin bile asgari ücretli olduğu görüldü. Kurum, kulüplerin yanı sıra otel, diyaliz merkezi, hazır yemek, şekerleme imalatı işyerlerini de inceledi.

EYLEM PLANINDA YER ALIYOR
SGK'nın eylem planı içinde spor kulüplerinden olan alacakların tahsili de yer alıyor. Spor Toto Genel Müdürlüğü nezdinde (Spor Toto-İddaa gelirleri) takibi ve tahsili için çalışma yapılıyor. Türkiye Futbol Federasyonu tarafından sağlanacak web servisiyle kulüplerin borçları da sorgulanacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir