Formula 1'de gözler İstanbul'da

Formula 1 2014 takviminden New Jersey çıkarıldı... Resmi açıklamanın ardından gözler İstanbul’a çevrildi.

Formula 1'de gözler İstanbul'da

Akşam'ın haberine göre formüla 1 takviminde şok... Formula 1’in patronu Bernie Eccelstone’un anlaşması ile bizzat ilgilendiği New Jersey pisti 2014 sezonu için F1 takviminden çıkarıldı.

15 yıl boyunca F1 yarışlarına ev sahipliği yapması beklenen pist için organizatörler F1’e gereken 100 milyon doları zamanında ödeyemedi. Şimdi ise gözler İstanbul’da... 2014 sezonu için belirlenen 21 yarıştan 1’i yani New Jersey artık takvimde yerini almayacak.

125 MİLYON $ ÖDEMİŞTİ

Yerine gelebilecek en güçlü aday ise İstanbul olarak gösteriliyor. İstanbul Park pistini 125 milyon dolar vererek kiralayan Vural Ak ise daha önce yaptığı açıklamada New York pistinin takvimden çıkarılmasının İstanbul’un şansını etkilemediğini yarış takviminin buna müsait olduğunu söylemişti. Şimdi ise New Jersey’nin ‘resmen’ pistten çıkarılması ile beraber 2014 yılı için oluşan alan boşluğu sayısı arttı. Normalde bir pisti inşa etmek 250 milyon dolar gerektiriyor. Fakat sokak yarışı olunca masraflar çok daha azalıyor.

RAKİP KUZEY AMERİKA'DAN

Formula 1’in Indianapolis’in yanında New Jersey ve New York yarışlarına bu kadar önem vermesinin nedeni ise NASCAR yarışları ile domine edilmiş ABD pazarına F1’i de sokmak. New Jersey’de yapılacak olan F1’i kaybetmenin Formula 1 organizasyonuna faturası 375 milyon dolar olarak hesaplanıyor. Eccelstone’un hesaplarına göre New Jersey’den kalan boşluğu Meksika’nın başkenti Mexico City’deki pist doldurabilecek. Öte yandan spor dünyasında yapılan yorumlara göre Formula 1 eskisi kadar çok gözde bir spor değil. Her ne kadar yılda 4 milyar dolarlık bir ekonomi yaratsa da pilotlar önceki zamanlara göre daha zayıf bulunuyor. 2000’lerin başındaki Schumacher-Hakinen rekabeti gibi bir mücadele uzmanlara göre artık yok. Teknolojik kısıtlamalar da takımları çokça etkilemekte.    

SOKAK YARIŞI PİSTLERDEN DAHA UCUZ

NEW Jersey’de koşulacak olan yarış bir sokak yarışı olarak planlanıyordu. UBS’in yaptığı araştırmaya göre New Jersey’de yarışın yapılabilmesi için 100 milyon dolar bulunması yeterli olacaktı. New Jersey’de yapılması planlanan yarıştaki pistin uzunluğu 5.1 kilometre uzunluğunda. Ağustos 2012’de yarış için çalışmaların başlandığı sokak yarışının şu andaki durumu İngilizlerin meşhur Donington skandalına benziyor. Donington pisti için de Formula 1 210 milyon dolar gelir beklediği pistle anlaşmış ve 17 yıllık yarış takvimine pisti almıştı. Fakat yarış daha sonra tıpkı New Jersey’de olduğu gibi benzer şekilde maddi nedenlerden takvimden çıkarılmıştı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir