Fizik tedaviye ihtiyaç duyan hastalara servis imkanı!

Türkiye’de çoğu hasta Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon hizmetlerine ulaşmada sıkıntı yaşıyor.

Fizik tedaviye ihtiyaç duyan hastalara servis imkanı!Devlet Hastaneleri’nde aşırı yoğunluktan dolayı ya yatacak yer bulamıyor ya da aylar sonrasına gün alabiliyor.

Sosyal Sigortalar Kurumu ile anlaşmalı olmayan hastanelerde ise hizmet  pahalı olduğu için de hastalar bu merkezlere gidemiyor.

İşte Fizik Tedavi ve Rehabilitasyona ihtiyaç duyan SGK’lı hastalar  Romatem Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Hastaneleri ne gidebiliyor.

Romatem Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Hastaneleri Genel Direktörü Uz. Dr. Ertunga Öney, hizmet verdikleri alanları şöyle sıralıyor.

Romatem, yatarak  hasta tedavisinde beystain ve omurilik ( Nörolojik) hasarlara bağlı felç geçiren ve rehabilitasyona ihtiyaç duyan hastalara hizmet veriyor.  Söz konusu hastalar beyin felci (inme), omurilik yaralanması, beyin yaralanması, beyin ve omurilik tümörleri, spastik özürlü çocuklar, multıpl skleroz (MS) olarak sınıflandırılabilir. Bu hastaların özellikle erken dönem tedavileri tedavinin başarısı için büyük önem arz etmektedir. Ayrıca bel ve boyun fıtıkları, kireçlenmeler ve çeşitli kas iskelet sistemi hastalıkları nedeniyle başvuran hastaların da tedavilerinin yapıldığı hastanelerimizde, günde ortalama 1500 hastanın ayaktan tedavileri yapılmaktadır.

 Hastaların  yatacak yer bulamadığını belirten Öney, hastanelerinde 4 ü yoğun bakım olmak üzere 54 yatağın bulunduğunu kaydediyor.

SGK ile yürüme robotu (lokomat) dahil olmak üzere anlaşmamız var. Diğer Tedaviler için şu an sadece günlük 20 TL nın altında fark ödüyorlar. Biz yataklı servislerimizin başta İstanbul olmak üzere tüm Marmara ve Karadeniz bölgesine hizmet verebileceğini düşünüyoruz.

Uz. Dr. Ertunga Öney, fizik tedaviye ihtiyaç duyan hastaların hastaneye ulaşımı konusunda büyük sıkıntı yaşandığını belirterek,  Romatem’e başvuracak hastalara servis imkanı sağladıklarını kaydediyor.

Başka illerden gelecek hastalar eğer oturabilecek durumda değiller  ise  özel donanımlı ambulanslarımızı kullandıracağız. Tekerlekli sandalye ihtiyacı olan hastalar için ise liftli servis araçlarımız mevcut.  Kamuda bir elin parmaklarını geçmeyecek sayıda rehabilitasyon hastanesi vardır. Hastanelerimizde şu an 20 uzman hekim , 45 fizyoterapist, 12 hemşire ve 250 diğer personel mevcut.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir