Firmalar veda turunda

İçki firmalarına reklam yasağının gelmesi üzerine Efes Pilsen'den sonra Yeni Rakı da son reklamını verdi.

Firmalar veda turunda

AKP hükümetinin aldığı kararlar doğrultusunda alkol yasaklarında sınırların belli olması sonrasında üretici firmalar ilgi çeken ilanlar ile tüketicisi ile son kez buluşuyor.

İlk etapta en çok süreçten zarar gören Anadolu Efes hafta sonu verdiği ilan ile dikkatleri üzerine topladı. Efes Pilsen gazetelere verdiği ilanla hayli yaratıcı bir reklam kampanyasının fitilini ateşledi. Gazetelere tam sayfa verilen ilanda Efes Pilsen'in adı geçmedi, hiç bir amblem yer almadı. Üstünde markası yazmayan Efes Pilsen'in klasik bira şişesi tasarımıyla mesajını veren firmanın sloganı ise “Görmesek de Biliriz!” oldu.

Efes Pilsen'in yıllar önceki "Görmesek de Biliriz" sloganı TBWA/İstanbul tarafından yeniden kullanıldı ve ortaya bu ses getirecek ilan çıktı.

 Efes’i takip eden bir diğer önemli gazete ilanı ise Yeni Rakı’dan geldi.

Yasak daha Çankaya Köşkü tarafından onaylanıp resmi gazetede yayınlanmadan yani yasa yürürlüğe girmeden önce Yeni Rakı verdiği ilanda "Yeni"nin bitmeyeceğine vurgu yaptı. 500 yıllık geleneğin bitmeyeceğinin altını çizdi.

‘HAYAL KIRIKLIĞINA UĞRADIK’

Türkiye'de Mey içki ile faaliyet gösteren İngiliz alkol devi Diageo ise, Türkiye'de yasalaşan alkol yasasına tepki gösteren bir açıklamada bulunmuş ve şu ifadeleri kullanmıştı:

'Mey İçki'yi 2011'de satın alırken yalnızca güçlü alkollü içki markaları olan bir şirkete değil, aynı zamanda yabancı yatırımları teşvik eden ve istikrarlı düzenleyici mevzuatı olduğunu öne süren bir ülkeye yatırım yaptık. Bu şekilde hızla yasalaşması bizim için sürpriz ve hayal kırıklığı oldu ama faaliyette bulunduğumuz ülkelerin yasalarına her zaman bağlı kalırız. Türkiye'de işimize, müşterilerimize ve çalışanlarımıza taahhütlerimizi koruyoruz.
 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.