Finansın Demir Lady'si Türkiye'de

9.2 milyar dolarlık servetiyle dünyanın en zengin işkadınlarından İsveçli Antonia Johnson, Türkiye'ye hızlı girdi

Finansın Demir Lady'si Türkiye'de

Sabah'tn Kerim Ülker'in haberine göre 9.2 milyar dolarlık servetiyle dünyanın en zengin işkadınları arasında yer alan İsveçli Antonia Axson Johnson, Türkiye'ye hızlı girdi. 20 milyar dolara yakın varlığı bulunan Kuzey Avrupa'nın en büyük gruplarından olan ve 1873'te kurulan İsveç'in ilk yatırım şirketlerinden Axel Johnson AB şirketinin patroniçesi Antonia Axson Johnson, Türk plastik şirketinin ana hissedarı oldu.

İsveçli dolar milyarderi, İstanbul'da üretim yapan Teber Ailesi'nin şirketi Tebplast'ın ana hissedarı oldu. Geçen yıl 20 milyon euroluk ciro yapan Tebplast'ı bünyesine katan İsveçli işkadını, satın almayı ise sahibi olduğu Rosti Group adlı plastik endüstrisi firması Rosti Group aracılığıyla yaptı. Geçen yılı 400milyon euroluk ciro yapan Rosti, bu satın almayla Doğu Avrupa ve Ortadoğu'daki ilk üretim tesisine de kavuşmuş oldu.

110 ÇALIŞANI VAR
İsveçli dolar milyarderi Johnson'un aldığı Tebplast, 1980 yılında İstanbul'da üretime başladı. Gıda sektörü ağırlıklı olarak bir çok firmaya ambalaj üreten Tebplast'ın 7 bin metrekarelik kapalı alana sahip tesisi bulunuyor. Tepblast'ın 110 çalışanı ve yüzde 60'lık ihracat başarısı var. İsveçli şirket, kendi resmi sitesinden yaptığı açıklamada Tebplast'ı yöneten Teber Ailesi'nin yönetiminin süreceğini ve ülke müdürü olmaya devam edeceğini kaydetti. Türk şirketi bünyesine katan Rosti Group'un yıllık cirosu 400 milyon dolar. Organik büyümeye ağırlık veren şirket, bu satın almayla cirosunu 2016'da 600 euroya ulaştırmayı hedefliyor. 8 ülkede fabrikası bulunan Rosti'nin 2 bin 600 çalışanı var.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir