Fenerbahçe’ye ikinci ‘yat limanı’ geliyor

Kalamış yat limanının yanıbaşındaki TCDD Dinlenme Tesisleri marinaya dönüştürülüyor. Özelleştirme İdaresi imar çalışmalarını hızlandırırken, Kadıköy Belediye Başkanı Selami Öztürk ise, “Burası marinaya uygun değil, marina yapılırsa dava açarız” dedi

Fenerbahçe’ye ikinci ‘yat limanı’ geliyor

Milliyet'ten Hülya Çaylak'ın haberine göre Özelleştirme İdaresi Başkanlığı (ÖİB) Fenerbahçe Dalyan’daki TCDD Dinlenme Tesisleri’ne marina yapmak için imar planı çalışmalarına başladı. İmar planı tamamlandıktan sonra arazi ihaleye çıkartılacak. Özelleştirme Yüksek Kurulu’nun 2008’de devraldığı 20 bin metrekarelik arazi halen halk plajı ve TCDD lokali olarak kullanılıyor.

TCDD Fenerbahçe Tesisleri, konumu itibariyle geçmiş yıllarda lüks gece kulübü işletmecilerinin de dikkatini çekmişti. Ancak yanıbaşında Fenerbahçe Orduevi’nin yeralması nedeniyle bu proje gerçekleşmemişti.

Bir süre önce de Çeçen mültecilere geçici barınak olarak evsahipliği yapan alan, TCDD Yönetim Kurulu’nun 28 Kasım 2008 tarih 23/230 sayılı kararıyla satılmak üzere Özelleştirme İdaresi Başkanlığı’na devredilmişti.

Özelleştirme yetkililerinin Kadıköy Belediyesi’ni arayarak, konuyla ilgili fikir sorduklarını söyleyen Kadıköy Belediye Başkanı Selami Öztürk, “Bahsi geçen alanda marina yapılmak isteniyor. Marina yapılırsa Fenerbahçe koyu ölür” dedi.

Teklifin yaklaşık 15 gün önce geldiğini anlatan Öztürk, “Kadıköy’ün en güzel koylarına zaten marina yapıldı. Fenerbahçe-Kalamış marinası bunun bir örneğidir” diye konuştu. Marina yapılmak istenen TCDD arazisinin halka açık bir plaj olduğunu ve isteyenlerin buradan denize girebildiğini hatırlatan Öztürk, “Bu alan halka ait olmalı. Buradaki yaşamın yok edilmek istenmesi çok yanlış” dedi.

KAPASİTE 2000 YATA ÇIKACAK

Kalamış’taki marinanın kapasitesinin büyütüleceğini hatırlatan Öztürk, şunları söyledi:
“Biz marina yapımına karşı değiliz. Zaten 1500 yatlık Fenerbahçe - Kalamış Marinası var. Yeni bir plan dahilinde marinanın kapasitesi 2 bin yata çıkartılacak ama Dalyan’daki koy, marina yapımına uygun değil. Çok ufak bir alan var. Buraya en fazla 100-200 yatlık bir marina yapılabilir.”
Özelleştirme İdaresi’nin marina yapımı için öncelikle Tabiat ve Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu’ndan izin alması gerektiğini anlatan Öztürk, marina yapımına dair karar çıkarsa, karara dava açacaklarını da ekledi.

PLANA DAVA AÇARIZ

Tesislerin halihazırda halk plajı olarak kullanıldığını belirten Kadıköy Belediye Başkanı Selami Öztürk, koyda marina yapımına izin verilmesi halinde davacı olacaklarını söyledi.

Öztürk, arazinin tapusunun Devlet Demiryolları’na ait olduğunu ifade ederek, onların da araziyi Özelleştirme Yüksek Kurulu’na devrettiğini belirtti. Gelişmelerin takipçisi olacaklarını ifade eden Öztürk, vatandaşın plaj olarak kullandığı ve denize girdiği alanda marina yapımına izin vermeyeceklerini söyledi.

TCDD’den yapılan açıklamaya göre, tapusu halen Devlet Demiryolları’na ait olan arazinin özelleştirme kapsamına alındığı belirtilerek, şu bilgilere yer verildi:
“Sözkonusu taşınmaz 5 Aralık 2008 tarihinde ÖİB’ye değerlendirilmek üzere bildirilmiştir. Taşınmazın mülkiyeti TCDD’ye ait olup, Özelleştirme kapsam ve programındadır. ÖİB taşınmazla ilgili planlama çalışmaları yapıyor.”

HALK İSTİFADE ETSİN

Tarihçiler ise TCDD tesislerinin bulunduğu arazinin, köşk yapması için Atatürk’e teklif edildiğini, ancak Atatürk’ün, “Burası bir insan için çok, halk istifade etsin” diyerek kabul etmediğini aktarıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir