Fed varlık alımı takvime değil ekonomiye bağlı'

Fed Başkanı Bernanke'nin para musluklarının kısılacağı mesajının ardından dalgalanan piyasaları sakinleştirmek isteyen New York Fed Başkanı Dudley, varlık alımının takvime değil ekonomiye bağlı olduğunu söyledi.

Fed varlık alımı takvime değil ekonomiye bağlı'

ABD Merkez Bankası Fed'in iki üst düzey yöneticisinden varlık alım programına dair açıklamalar geldi.

New York Fed Başkanı William Dudley, ABD ekonomisinin beklenenden daha zayıf bir görüntü sergilemesi halinde tahvil alımlarının Fed Başkanı Ben Bernanke'nin işaret ettiğinden daha agresif olabileceğini söyledi.

Dudley, tahvil alımlarının hızını azaltma planının belli bir takviminin olmadığını ve ekonomik görünüme bağlı olduğunu vurguladı.

Atlanta Fed Başkanı Dennis Lockhart da Dudley'yi destekleyen açıklamalarda bulundu ve Fed politikasının ekonomik şartlara endeksli olduğunu kaydetti.

BERNANKE'NİN AÇIKLAMASIYLA PİYASALAR DARBE ALMIŞTI

Fed Başkanı Bernanke'nin geçtiğimiz hafta varlık alımının yıl sonunda azaltılabileceğini söylemesinin ardından küresel piyasalar sert düşüşler görmüştü.

Bernanke'nin açıklamalarının ardından Fed yöneticileri ile Avrupalı merkez bankası başkanları piyasalardaki panik havasını gidermek için çeşitli açıklamalar yaptılar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.