Fed tahvil alımını gevşetme yolunda ilerliyor

Fed yetkilileri Haziran ayında yapacakları para politikası toplantısında ekonomide hayal kırıklığı yaşanmadığı sürece 85 milyar dolarlık tahvil alım programını muhtemelen bu yılın ilerleyen aylarında azaltma yolunda ilerledikleri sinyalini verecek.

Fed tahvil alımını gevşetme yolunda ilerliyor

Cuma günü açıklanan istihdam verilerinin iyi olsa da mükemmel olmaması nedeniyle yetkililer tahvil alım programını küçültmek için şu an adım atmaktan kaçınacak ve bunun yerine daha fazla veri görmek isteyecektir. Ancak toplantıda ekonomide iyileşme gördüklerinin altını çizebilirler.

Fed'in bir sonraki toplantıları sırası ile 18-19 Haziran, Temmuz'un sonu ve Eylül'ün ortasında yapılacak.

Her gün finansal piyasalara milyarlarca dolar pompalayan tahvil alım programı ile ilgili belirsizlik son haftalarda borsa ve tahvil piyasalarında karışıklığa neden oluyor.

Piyasadaki düzensizlik kısmen Fed'in kendisinden gelen karışık mesajlarından kaynaklanıyor. Nisan ayı politika toplantısından çıkan açıklamada Fed'in azaltıp artırabileceği belirtilmiş, bu toplantıların tutanaklarında ise bazı yetkililerin Haziran ayına kadar tahvil alımlarının azaltılmasından yana olduğu ortaya çıkmıştı.

Fed Başkanı Ben Bernanke Bloomberg News

Tahvil alım programı uzun vadeli faizleri düşük tutarak harcama, işe alım ve yatırımların artırılması yoluyla büyümeyi canlandırmayı amaçlıyor. Fed yetkilileri programı tamamen sona erdirmeden önce istihdam piyasasında "kayda değer" iyileşme görmek istiyor. Birçok Fed yetkilisi istihdam piyasası ve genel ekonominin artık tahvil alımında küçültmeye gitmenin işaretlerini verdiğini düşünse de çekinceleri devam ediyor.

Büyük ihtimalle yetkililer federal vergi artışları ve harcama kesintilerinin ikinci ve üçüncü çeyrekte büyüme üzerinde nasıl bir etki yaşatacağını görmeyi istiyor.

Yetkililer özel sektörün iyileşen konut piyasası ve tüketici harcamaları nedeniyle büyümeyi devam ettirebilecek momentuma sahip olduğunu ancak merkezi ve yerel hükümetlerin harcama kesintilerinin ters yönde etki edebileceğini düşünüyor.

Cuma günü açıklanan istihdam raporu da Fed'in istihdam piyasası konusundaki duruşunu da değiştirmeye yeterli değil. Nisan ayında yüzde 7,5 olan işsizlik oranı Mayıs ayında yüzde 7,6'ya hafif yükselse de Fed'in tahvil alımlarına başladığı geçen Ağustos ayından bu yana yüzde 0,5 düşmüş durumda. Yine Mayıs ayında 175 bin yeni istihdam oluşturulsa da Ağustos ayından bu yana aylık ortalama istihdam artışı 190 bin.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir