FED kararı Türkiye'yi rahatlatacak

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Amerikan Merkez Bankası'nın (FED)
tahvil alımına devam kararının Türkiye'yi rahatlatacağını vurguladı.

FED kararı Türkiye'yi rahatlatacak

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek,  "FED kararları önemli ama biz sırtımızı ona dayayamayız. Onun için yapısal reformlara devam edeceğiz." dedi.
   
Maliye Bakanı Şimşek, 4. İstanbul Finans Zirvesi (İstanbul Finance Summit)'nden ayrılırken gazetecilerin ekonomi ile ilgili sorularını cevapladı. İlk olarak FED'in tahvillere devam kararına dair yorumları sorulan Şimşek, şunları kaydetti:
   
"Karar kısa vadede rahatlattı. Kısa vadede belirsizlik bir anlamda ortadan kalktı. Ama biz bütün planlarımızı kışa göre yapıyoruz. Biz, ilanihayet parasal genişlemenin devam etmeyeceğini göz önünde bulundurarak tavır almalıyız. Yani kısa vadede parasal genişlemenin devam etmesi bizim dışımızda bir konu. Ama biz, Türkiye'nin makroekonomik temellerini güçlü tuttuk. FED kararı ile bir rahatlama var. Bu rahatlamanın Türkiye'ye de sirayet edeceği ortada. Çünkü FED'in eylemlerinden en çok etkilenecek ülkelerden biri olarak görülüyordu Türkiye. Türkiye'nin rahatlamada da olumlu etkilenmesi doğaldır. Şu aşamada biz yapısal reformlara odaklanacağız. FED'in kararı kuşku yok, önemli ama biz sırtımızı ona dayayamamalıyız. Öte yandan FED kararı ile toparlanmanın, normalleşmenin gecikmeli olacağı ortaya çıktı. Çünkü büyük bir bunalım meydana geldi. 10 seneye yayılabilen bir bunalım meydana geldi. Aradan 6-7 sene geçti. Dünyada sorunlar devam ediyor. Ortam böyle iken 'normalleşme gecikmeli olarak gelecek' demek yerindedir. ABD'de manşet istihdam arttı ancak arka planda istihdam yaratma dilenilen seviyede değil yazıyor. Temelinde FED kararı ile ilgili yeni seneye bir erteleme var, o da bir rahatlama getiriyor."
   
Gazetecilerin "Türkiye FED kararından neden böyle sert etkileniyor?" sorusuna ise Şimşek, "FED dünya ekonomisinin 4'te birine yön veriyor. Amerikan ekonomisinin dünyanın en büyük motorlarından olduğu malum. Dolar dünya için rezerv para. Tabii bu parasal genişlemeye dair hayati bir kararın piyasaya yansıması ciddi olacaktır. Bu doğal. Türkiye, temelleri güçlü ama cari açığı var. Bizi kırılgan yapan cari açık. Yoksa ekonominin diğer kısımlarında temeller güçlü.  ABD ve Avrupa'da sorun kamu finansman dengesi. Bizim FED kararından etkilenmemiz mümkün, çünkü bizim dışarıdan tasarrufa ihtiyacımız var." karşılığını verdi.
   
 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir