Fasülye haberleri yanıltıcı

İzmir Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Korkmaz, şeker ve ispir fasulyesi baz alınarak fasulye fiyatlarının 15 liraya yükseldiği yönündeki haberlerin yanıltıcı olduğunu bildirdi.

Fasülye haberleri yanıltıcı

İZMİR

İzmir Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ercan Korkmaz, yaptığı yazılı açıklamada, kuru fasulye fiyatlarında yaşanan sıkıntının son 7-8 yılın yanlış üretim ve destekleme politikalarından kaynaklandığını öne sürdü.

Ercan Korkmaz, "Son günlerde şeker ve İspir fasulyesi baz alınarak kuru fasulye fiyatlarının 15 liraya yükseldiği şeklinde yanıltıcı haberler ulusal kanallarda yer almaktadır. Konya Çumra fasulyesinin fiyatı 3 lira olduğu zaman bile İspir fasulyesinin fiyatı 10-12 liradan düşük olmamıştır" dedi.

Türkiye'de en çok tüketilen Konya, Karaman, Niğde fasulyelerinin Mersin ve Konya ticaret borsalarında naturel olarak 5-5,2 lira arasında işlem gördüğünü, 5,5-6 liraya toptancı piyasalarına satıldığını dile getiren Korkmaz, bu ürünlerin İzmir, İstanbul ve Ankara gibi büyükşehirlerde toptancılarda ancak yüzde 2-3 karla satılabildiğine işaret etti.

İzmir Gıda Çarşısı'nda sıra fasulyesinin 5,8, dermeson fasulyesinin 6,2, horoz fasulyesinin 7, çalı fasulyesinin 7,5 liradan satıldığına dikkati çeken Korkmaz, "Tüketiciler istedikleri kalitede yerli ürün kuru fasulyeyi 6-7,5 liraya satın alabilirler. Ancak bu ürünleri yüzde 100 karla satarak fırsatçılık yapan satış yerlerinin denetlenmesi gerekmektedir" ifadelerini kullandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir