Faizle kıracaklar

Merkez Bankası'nın yarın alacağı faiz kararı öncesi uluslararası baskı doruk noktaya ulaştı. Makro ekonomik verilere bakılınca dünyanın en güçlü ülkelerinden olmasına rağmen Türkiye, "kırılgan beşli"nin en kırılgan ülkesi olarak gösterilmeye çalışılıyor

faizle kiracaklarSabah'ta yer alan haberde Merkez Bankası'nın yarın yapılacak Para Politikaları Kurulu öncesi faizleri tırmandırmak isteyenlerin gayretleri, doruğa ulaştı. Kuru çıldırtıp borsayı düşüren 17 Aralık operasyonu ile ekonomiye yapılan suikast, Merkez Bankası'nı artışa zorlamak için kırılgan beşli ülkelerini bahane gösteriyor. Batı krizle boğuşurken, beş ülke yükselen yıldızlar olarak ön plana çıktı. BRICS, MINT gibi kısaltmalarla dünyanın gözbebeği haline gelen bu ülkelerin bir diğer ortak özelliği de hepsinde bu yıl seçim olması. Benzerlikler bununla da bitmiyor. Bu ülkelerin hemen hepsinde halk sokaklara dökülüyor. Dünyanın en hızlı gelişen ülkeleri olarak dış finansmana bağımlı olan ülkelerde faiz artışına gidilerek yavaşlamaları hedefleniyor. İki ülke şimdiden bu tuzağa düştü. Brezilya 250 baz puan, Endonezya ise 175 baz puanlık faiz artırımı yaptı. Yarın yapılacak Para Politikası Kurulu toplantısının üzerinde de aynı baskı var. Ayrıca ABD'li Blackrock firmasının tuttuğu 'ödemeye istekli olma' (willingness to pay) skorunda bu ülkeler birden kırmızıya döndü. Makro açıdan birçok kalemde batılı ekonomilerden iyi durumda olan bazılarında da eşit seviyelerde olan bu beş ülke kırılgan gösterilirken gelişmiş ülkelere olumlu raporlar yazılıyor. Krizden henüz çıkamamış ve gerekli yapısal reformları yapamamış Avrupa'da bile bir çok ülke için pembe tablolar çiziliyor.

ÜÇ ÜLKE EKLENDİ
Geçtiğimiz hafta bu ülkelere üç yeni ülke daha eklendi. Ukrayna Venezüella ve Arjantin ile kırılgan beşli sekizli oldu. Morgan Stanley'nin başlattığı Deutsche Bank, Black Rock ve ardından yaratılan IMF ve Dünya Bankası'nın katıldığı oyunda gelişmekte olan ülkelerin bir iki ay içinde batacak durumda gösterilmeleri de oldukça manidar.

KIRILGAN ÜLKELER DAHA SAĞLIKLI
Büyüme ve makro verilerde 'kırılgan' olarak adlandırılan ülkeler dünyanın geri kalanına göre daha sağlam. Krizden bir türlü çıkamayan Avrupa için pembe tablolar çizilirken gelişen ülkeler için karamsar tahminler yapılıyor.

EN HIZLI BREZİLYA DAVRANDI
Brezilya, mayıs ayından bu yana en fazla politika faizini artırma yoluna giden ülkelerden oldu. Brezilya'da, ülke merkez bankası Mayıs 2013'ten bu yana politika faizini 250 baz puan artırdı. Mayıs ayında yüzde 8 düzeyinde olan politika faizi, Brezilya Merkez Bankası'nın yaptığı art arda 50 baz puanlık artırımlarla Ocak 2014 itibariyle yüzde 10.5 düzeyine ulaştı. Mayıs ayını dolar karşısında 2.1368 seviyesinden kapatan Brezilya Reali, bu dönemden itibaren yüzde 10.4 değer kaybetti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir