''Faiz lobisinin tezgahına gelmeyelim''

Bakan Çağlayan, Gezi Parkı olaylarına ilişkin "Ne olur faiz lobisinin tezgahına gelmeyelim. Beraberlik içerisinde olalım. Türkiye'deki faiz lobisinin ekmeği kesilmiştir, onun kavgasıdır" dedi.

''Faiz lobisinin tezgahına gelmeyelim''

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Mersin'deki bir tesisin açılış töreninde yaptığı konuşmada,  en fazla birlik ve beraberliğe ihtiyaç duyulan, kardeşlik içerisinde tek millet ve tek yürek olunması gereken bir dönemden geçildiğini söyledi.

İnsanların bireysel hak ve özgürlükleri ile demokratik haklar konusunda anayasada yapılan 26 maddelik değişiklikle, Türkiye'yi sadece ekonomik zenginliğe değil aynı zamanda demokratik zenginliğe sahip olacak bir yapıya dönüştürmek için çalştıklarını anlatan Çağlayan, şöyle konuştu:

"İnsanlarımızın, gençlerimizin bütün saf halleriyle yapmış oldukları hassasiyetlere aynen katılıyoruz. Vatandaşlarımızın, gençlerimizin masumane duygularla yapmış oldukları çevreyle ilgili hassasiyetlerinin sonuna kadar yanındayız. Ancak masumane başlayan bu olaylar, Türkiye'yi içeriden ve dışarıdan maniple etmeye çalışan marjinal gruplar ve onların iş birlikçisi olan dışarıdaki uzantıları tarafından Türkiye'nin imajı farklı bir şekle sokulmaya çalışılıyor. Bu konuda hepimizin uyanık olması gerekiyor. Türkiye'nin bu başarıyı, birlik ve beraberliği, hele hele çözüm sürecinde birlik ve beraberliği ortaya koyduğu bir dönemde, birbirimize daha fazla kenetlenip, daha fazla sarılmamız, birbirimizi daha fazla anlamamız gereken bir dönemde geçiyoruz."

FAİZ LOBİSİNİN ETKİSİ

Türkiye'nin IMF'ye borcunu ödemesiyle, kamu borçlarında dünyanın en az borca sahip olan ülkesi haline gelmesinin önemine dikkati çeken Çağlayan, şöyle devam etti:

"Dünya büyük krizlerden geçerken Türkiye'nin inadına yatırım, inadına üretim yapan bir ülke haline gelmesinden ve büyümesinden endişe edenler bir anda ortaya döküldüler. Bu olaylar başlamadan 10 gün önce ülkemizde çok önemli sermaye çıkışları başladı. Bu sermaye çıkışlarının ardından bu olaylarla beraber Türkiye farklı bir Türkiye olarak gösterilmeye başlandı. Ne olur faiz lobisinin tezgahına gelmeyelim. Birlik ve beraberlik içerisinde olalım. Bugün Türkiye'deki faiz lobisinin ekmeği kesilmiştir. Bu faizler koalisyonunun Türkiye'de nimetleri kesilmiştir. Kavga onun kavgasıdır. Bu ülke faiz lobisine çok büyük bedel ödedi. Türkiye'ye çok büyük bedel ödettirildi. Türkiye'ye son 30 yılda ödettirilen sadece faiz bedeli 1,5 trilyon dolardır. Türkiye 1,5 trilyon doları faizlere, faiz lobisine ödememiş olsaydı 2023'te gelmeyi hedeflemiş olduğumuz rakamlar yıllar önce gerçekleşirdi. Faizler yükseldi, tekrar düşecek,  hep beraber göreceğiz. Dünyanın ekenomik göstergeleri faiz, borsa, dövizdir. Şükürler olsun gerilemeye, toparlanmaya başladı. Ülkemize son 10 yılda 124 milyar dolar uluslararası sermaye geldi. Geçtiğimiz 80 yılda ülkemize gelen yatırım 14,6 milyar dolardır. Bunlar kaşımıza, gözümüze gelmedi. 30 yaş üstü genç nüfusa, ekonomik ve siyasi istikrara geldi."