"Faiz lobisini rahatsız etmekten mutlu oluyorum"

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, faiz konusu ile ilgili açıklamalarının birilerinin ağrına gittiğini belirterek, faiz lobisini rahtasız etmekyen mutlu olduğunu söyledi.

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, faiz konusu ile ilgili açıklamalarının birilerinin ağrına gittiğini belirterek, "Faiz lobisiyle ilgili söylemiş olduğumuz şeylerden bazıları çok rahatsız oluyor. Ben de onları rahatsız etmekten çok mutlu oluyorum. Bu konudaki görüşlerim değişmez, faiz lobisiyle ilgili görüşlerim hiç değişmez. Bunlar son derece stabildir." dedi.
   
Çağlayan, MÜİSAD Genel Başkanı Nail Olpak ve beraberindeki heyeti kabul etti. Açıklamalarının ardından gazetecilerin sorularını cevaplayan Çağlayan, bir gazetecinin "Merkez Bankası'nın 14.00'te yapacağı açıklama öncesinde faiz koridorunun genişletilebileceği noktasında verdiği sinyaller vardı. Bu sinyali nasıl değerlendiriyorsunuz, olası böyle bir adımda nasıl bir değerlendirme yapacaksınız?" şeklindeki sorusuna, "Ben konuşunca birilerinin ağrına gidiyor, faiz lobisinin bilhassa temsilcilerinin sayısı az olmakla beraber işte 'Merkez Bankası'na talimat veriyor' diyorlar. Faiz lobisiyle ilgili söylemiş olduğumuz şeylerden bazıları çok rahatsız oluyor. Ben de onları rahatsız etmekten çok mutlu oluyorum. Şuanda bir şey söylemeyeyim, Çünkü 14.00'te yapılacak olan toplantıdan çıkacak olan kararı hep beraber izleyeceğiz." diye cevep verdi. 
   
Merkez Bankası'nın yapacağı açıklamalardan önce Ekonomi Bakanı olarak hep açıklama yaptıklarını, bugün ise bu açıklamayı yapmadıklarını söyleyen basın mensuplarına Çağlayan, şu cevabı verdi:
   
"Ben biliyorsunuz para politikası, Merkez Bankası her konumla ilgili söylemem gerekeni söylerim, bu konuda içimde tutmam. Bu konuda açığım, açık fikirliyim. Bugün herhangi bir şey söylemem, biliyorsunuz bir beklentinin veya bir farklı davranıştan dolayı değil. Benim faiz konusundaki görüşlerimi her zaman çok net ifade etmiş olan birisiyim. Bu konudaki görüşlerim değişmez, faiz lobisiyle ilgili görüşlerim hiç değişmez. Bunlar son derece stabildir, yani bu konuda kimsenin bir endişesi olmasın. Çünkü bunun getireceği, gerek maliyetler, gerek yatırımlar üzerindeki etkilerini hemen hemen zaten her fırsatta size ifade ediyorum. Bu noktada bir kaç saat var. Şu bir kaç saat bence sabırlı olalım. Çünkü birileri de bu sefer bahane buluyor  'işte efendim şu dediği için şöyle yaptık. Aslında böyle demeseydi bizim bağımsızlığımızdan dolayı böyle böyle yapmazdık' şeklinde. Ben kimseye bir bahane bırakmayayım istiyorum. Bugünkü bütün gayretim bu. Bir de beni böyle tanıyın bakalım, bu yönümü de görün hiç olmazsa. Beraber test edelim." 
   
Çağlayan, konuşmasında merkez bankasının elinde çeşitli yetkilerin  bulunduğunu da dile getirdi. Türkiye' nin yaşadığı sorunları benzer konularda dünyanın bir çok ülkesinde, Brezilya başta olmak üzere yaşandığını ifade eden Çağlayan, "Tamamıyla Amerika'nın, yani paranın genişlemesinin veya daralmasının getirmiş olduğu dalgalanmalar diye bunu ifade etmek daha doğru olacaktır." şeklinde konuştu. Çağlayan ayrıca, Merkez Bankası'nın yapacağı açıklamayla ilgili olarak "Ben öyle heyecanlı bir bekleyiş içinde falan değilim." ifadesini kullandı. 
   
"KALE GİBİ BİR YAPIYA SAHİBİZ" 
Bakan Çağlayan bir soru üzerine de ekonomideki durumu değerlendirdi. Kendisinin iş dünyasına empatiyle değil, sempatiyle baktığını vurgulayan Çağlayan, "Moralli olmak zorundayız, moralimizi bozacak hiç bir şey yok." diye konuştu.
   
Gezi Parkı olaylarının sadece kamu sektörüne zararı olduğunu anlatan Çağlayan, bu zararı ise 76 milyonun ödeyeceğini kaydetti. Ekonominin genelinin sağlam olduğuna vurgu yapan Çağlayan, "Kale gibi bir yapıya sahibiz şükürler olsun." diye konuştu. Kendisinin dünkü Bakanlar Kurulu'nda yatırım ortamıyla ilgili 2 saat boyunca sunum yaptığını kaydeden Çağlayan, Başbakan Erdoğan'ın ise bürokratik engellerin azaltılması yönünde talimatları olduğunu açıkladı. Yurt dışındaki yatırımların Türkiye'ye çekilmesi noktasında bir çalışma yaptıklarını da belirten Çağlayan, bu konuda son aşamaya geldiklerini, desteklerin yolda olduğunu bildirdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir