Facebook'tan büyük hata

Facebook, teknik bir hatadan dolayı altı milyon kullanıcının iletişim bilgilerini paylaştı.

Facebook'tan büyük hata

Facebook yayınladığı açıklamada, yazılım hatası nedeniyle 6 milyon kullanıcının kişisel bilgilerinin açığa çıkma tehlikesi oluştuğunu itiraf etti.

 

Facebook'un resmi sitesinden yaptığı açıklamada, başta kullanıcılarının e-posta ve telefon bilgileri olmak üzere, kişisel bilgilere ve oradan da başka kullanıcıların bilgilerine erişildiğini ifade etti.

 

Hesaplarına erişilen kullanıcılara e -posta yoluyla özür mesajı gönderen Facebook, "Zor günlerin geldiğini söylemek yanlış olmaz" açıklamasında bulundu.

 

Yapılan açıklamada şu ifadelere yer veriliyor: “Bir arıza nedeniyle Download Your Information (DYI) aracılığıyla kullanıcı, listesindeki veya bir şekilde ilişkide olduğu diğer kullanıcıların e-mail adreslerini, telefon numaralarını alabilmekteydi”.

 

Facebook, hatanın giderilmesi amacıyla DYI aracının 24 saatliğine kapatıp yeniden devreye koydu. Sosyal paylaşım sitesinden yapılan açıklamada bir yıl önce meydana gelen bu arıza bir kullanıcının yardımıyla ortaya çıkarıldı. Facebook yaptığı açıklamada, bu tür bilgi sızma olayının birkaç kez yaşandığını belirterek, belirtilen bilgiler dışındaki kişisel bilgilerin açığa çıkmadığını duyurdu.

 

RIA Novosti’nin bildirdiğine göre Facebook’tan yapılan açıklamada “Bu hatanın kötüye kullanıldığına dair elimizde bir bilgi mevcut değildir. Konuyla ilgili olarak üzüntü duyuyoruz. Bir kez daha bunun yaşanmaması için uğraşlarımızı iki kat artıracağız” denildi.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir