Facebook, kişiye özel reklamcılığa başlıyor

Facebook çok kısa süre sonra kullanıcıların alışkanlıkları ile elde edilecek veri tabanı sayesinde kişiye özel gerçek zamanlı reklamcılık anlayışı ile çalışmaya başlayacağını açıkladı.

facebook, yakinda kisiye ozel reklamciligi baslayacakGerçekte, Facebook kişiye özel reklam anlayışı üzerinde uzun süredir çalışıyor. Şirket, 2011 yılında gerçek zamanlı reklam anlayışını uygulamaya aldı.

Başlangıçta internet sitesini kullananların yüzde 1'ini kapsayan uygulama çok kısa sürede başarılı sonuçlar verdi.

Bundan sonraki aşama da hemen ardından başlatıldı. Hazırlanan yeni algoritma sayesinde facebook kullanıcılarının alışkanlıkları en ince ayrıntısına kadar tespit edilip reklamcılık amaçlı kullanılacak.

Facebook kullanıcıların ziyaret ettikleri ve beğendikleri esaslar üzerinden bir veri tabanı oluşturulacak. Yapay zeka ile elde edilecek bu veri tabanı sayesinde ortaya çıkacak genel görünümei göre de en hızlı ve uygun şekilde reklamlar kullanıcının karşısın açıkartılacak. Bu amaçla üniversitelerle de işbirliği yapan Facebook, her kullanıcı için ayrı bir akıllı sistem oluşturma başarısını elde ederek bu bilgileri reklamcılarla paylaşmayı sağlayacak.

Sistem, bütün kullanıcılar için sürekli geri beslem eyapabilme yeteneğinde olduğundan sürekli değişim imkanı da doğacak.

Konuyla ilgili son açıklamada, uygulamanın çok yakında devreye gireceği belirtildi. Yetkililer, uygulamanın hayata geçtiğini kullanıcılara bildireceklerini ve çok basit bir şekilde bilgi toplamanın mümkün olacağını ifade ettiler.

Demografik olarak elde edilecek bilgilerin reklamcılar, pazarlamacılar kadar kullanıcıların da işine geleceği ifade edildi.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *