Eylemler Alsancak'ta ciroları yarıya düşürdü

İzmir'de Gezi Parkı'na destek için yapılan eylemlerin merkezi haline gelen Gündoğdu Meydanı çevresindeki iş yerlerinin cirolarında son bir haftada yüzde 50'ye yakın düşüş olduğu iddia edildi.

Eylemler Alsancak'ta ciroları yarıya düşürdü

İzmir Ticaret Odası (İZTO) Yönetim Kurulu Üyesi Cüneyt Altınkapı, Alsancak esnafının normalde miting, eylem gibi toplumsal buluşmalarda cirolarını artırdığını ancak son günlerdeki eylemlerde ortaya çıkan şiddet görüntülerinin korkuya neden olduğunu, eylemciler dışındaki vatandaşların Alsancak'tan kaçtığını söyledi.

Kentte 31 Mayıs Cuma günü başlayan ve 3 gün şiddet olaylarına sahne olan eylemler, kentin önde gelen kültür ve ticaret merkezi Alsancak'ı olumsuz etkiledi. Şiddet olayları nedeniyle özellikle Gündoğdu Meydanı ile Lozan ve Montrö Meydanlarını birbirine bağlayan caddeler üzerindeki iş yerlerinde tahribat meydana geldi. Birçok işyerinin vitrin ve tabelaları sprey boyalarla yazılan sloganlarla kaplanırken bazı banka şubelerinin camları, ATM cihazları kırıldı. Bazı iş yeri sahiplerinin, tahribatı engellemek amacıyla eylemi desteklediklerini belirtmek üzere vitrinlerine Türk bayrağı ve Atatürk posterleri astığı gözlendi.

Pazartesi gününden itibaren şiddet olaylarının dinmesine rağmen bu olayların insanlarda korkuya neden olduğu, durumdan iş yeri cirolarının önemli ölçüde etkilendiği ifade edildi. Şiddet olaylarının dinmesiyle bazı iş yerleri tadilata girerken birçok iş yeri onarım ve tadilat için eylemlerin sona ermesini bekliyor. Eylemler nedeniyle Gündoğdu Meydanı çevresindeki kalabalığın artmasının market, büfe gibi iş yerleri ile seyyar satıcıların iş yoğunluğunu artırdığı da ifade ediliyor.
İZTO Yönetim Kurulu Üyesi Altınkapı, yaptığı açıklamada, eylemlerde şiddet olaylarının yaşanmasının Alsancak'taki iş hacmini büyük ölçüde etkilediğini söyledi.

Gündoğdu Meydanı'nın miting alanı olması nedeniyle Alsancak esnafının toplumsal olaylara alışkın olduğunu, milli bayramlar, mitingler, 1 Mayıs ve diğer toplumsal eylemlerde kalabalığın artmasının iş yerlerinin cirolarına olumlu etkilerinin bulunduğunu ifade eden Altınkapı, şöyle konuştu:
"Alsancak esnafı, toplumsal buluşmalara alışkındır. Ancak devam eden eylemlerde şiddet olaylarının yaşanması insanlarda korkuya neden oldu. Eyleme destek vermek isteyenler dışında Alsancak'a kimse gelmemeye başladı. İnsanlar haklı olarak endişe ediyor. Özellikle aileler evlerinde oturmayı ya da şehir dışına çıkmayı tercih ediyor, Alsancak'ta sadece Kordonboyu'ndaki restoran ve kafeler değil tüm dükkan ve mağazalar boşaldı. Şiddet olayları olmasaydı tam tersine bu eylemlerin bir canlanma getireceğini bekliyorduk. Son 1 haftanın cirolarında yaklaşık yarı yarıya bir düşüş olduğunu söylemek mümkün."

Alsancak esnafının büyük bölümünün eylemcilerin taleplerini paylaştığını ve desteklediğini, şiddet olaylarına rağmen bir çok iş yerinin kapılarını açık tutmaya devam ettiğini anlatan Altınkapı, "Biz eylemlere karşı değiliz. Bunu bir demokrasi şöleni olarak görüyoruz. Nitekim son günlerde şiddet olaylarının yaşanmamasının olumlu etkilerini görmeye başladık. İnsanlardaki korku dinince Alsancak yeniden hareketlenmeye başladı. Bundan sonra tek dileğimiz şiddetin olmamasıdır. Kırmanın dökmenin kimseye bir faydası yok" dedi.

"İnsanlar bizi arıyor, güvenli olup olmadığını soruyorlar"

Kordon'da iş yeri bulunan İZTO Yiyecek, İçecek Hizmetleri ve Eğlence Konaklama Yerleri Grubu'ndan Meclis Üyesi Adnan Koç ise eylemlerin diğer kentlere göre daha sakin geçtiğini, göstericilerin dükkan ve kamu mallarına verdiği zararların diğer kentlere göre küçük çapta kaldığını söyledi.

Özellikle geçen hafta cuma ve cumartesi geceleri yaşanan şiddet olaylarının insanlarda korkuya neden olduğunu, restoranların boş kalması nedeniyle erken kapatıldığını belirten Koç, "Eylemlere çalışanlarımızla birlikte biz de destek verdik. Eylemleri provoke eden, şiddet ortamı için fırsat kollayan insanların yarattığı ortam ve polisin müdahalesi halkı korkuttu. Kordon'a gelmek isteyen insanlar telefonla bizi arıyor, güvenli olup olmadığını soruyorlar. Biz her ne kadar güvenli olduğunu söylesek de ikna edemiyoruz. Kordon'daki birçok restoran ve kafede yüzde 60-70 ciro kaybı var. Olayların Kordon'daki restoranların en yüksek ciroyu yaptığı aylarda ve hafta sonunda gerçekleşmesi zararı artırdı" diye konuştu.

Şiddet olaylarının bitmesiyle son iki gündür ailelerin yeniden Alsancak'a gelmeye başladığını, Gündoğdu Meydanı'nın daha renkli görüntülere sahne olduğuna dikkat çeken Koç, "Eylemler saat 23.00'e kadar devam ediyor, meydandan dağılan gruplar restoran ve kafelere geçip geceye devam ediyor. Alsancak artık eylemle birlikte yaşamaya alışıyor" diye konuştu.