Eviniz yüksek gerilim hattına yakınsa vay halinize!

Yapılan bilimsel araştırmalara göre çevresinde 600 metreden daha yakında yaşam alanı varsa büyük tehlike yaratan yüksek gerilim hattı özellikle çocuklarda görülen kanser hastalığının normalden 1.5 kat kadar fazla yaşanmasına sebep oluyor.

Şehir içi elektrik iletiminde 220 volt taşıyan düşük gerilim hattı kullanılırken elektrik santrallerinde üretilen elektriğin minimum maliyetle ve maksimum verimle evlere ve iş yerlerine dağıtılabilmesi için kullanılan yüksek gerilim hattı; en az 1000, en fazla 154.000 volt elektrik taşıyan hatlardır.

Aslında yüksek gerilim hatları şehir dışında insan sağlığını tehlikeye düşürmeyecek şekilde kurulurken, bugün özellikle emlak sektörünün hızla gelişmesi ile birlikte büyük proje konut alanlarının şehir merkezinden uzaklaşması ve yeni yaşam alanları yaratılması nedeniyle yüksek gerilim hattı geçen arsalara konut inşa ediliyor. Ev satın alırken proje alanının incelenmesi ve yakınından yüksek gerilim hattı geçiyorsa tercih edilmemesi öneriliyor.

Yüksek gerilim hatlarının maddi manevi zararları

Eğer arsanızdan veya evinizin bulunduğu alandan yüksek gerilim hattı geçiyorsa yüksek oranda elektromanyetik etki altındasınız demektir. Sürekli elektromanyetik etkiye maruz kalmak migren ağrılarını ve uykusuzluğu tetiklerken insan davranışlarında da sürekli huzursuzluk ve gerilim yaratır. Ayrıca yapılan araştırmalarda özellikle çocuklarda görülen lösemi vakalarının, yüksek gerilim hattına yakın yaşayan çocuklarda %70 oranında daha fazla görüldüğü kanıtlanmıştır. Özellikle vücudunda kalp pili olanların kesinlikle yüksek gerilim hattı veya trafoların bulunduğu alanlardan uzak yaşamaları gerekir. Bunun dışında evinizin değeri yıllar içinde artmak yerinde değer kaybedecektir.

Yüksek gerilim hattını kaldırmak için ne yapmalı?

Eğer satın aldığınız evin yakınından yüksek gerilim hattı geçiyorsa veya sonradan döşenmişse Türkiye Elektrik İletim A.Ş’.ye (TEİAŞ) tazminat davası açma veya yine hem belediyeye hem de TEİAŞ’a dava açarak arsanızın istimlak edilmesini ve bedelinin ödenmesi isteme hakkınız bulunuyor. Asliye Hukuk Mahkemelerine açılacak bu davalarda TEİAŞ’ın arsa üzerinde sadece elektrik direklerinin 5 metre altına kadar hakkı bulunduğundan tazminat davaları genellikle olumlu sonuçlanıyor.

https://www.canliborsa.site/canli-borsa-takip

Bunun dışında yine TEİAŞ’a bir dilekçe ile baş vurularak yüksek gerilim hattından geçen elektrik akımının ölçülmesi ve insan sağlığına zararlı olup olmadığının tespiti istenebiliyor. Eğer yüksek gerilim hattı ile birlikte arazide trafo da mevcutsa, trafonun elektromanyetik etkiyi engelleyen madde ile kaplanması veya zırh ile kaplanması talep edilebiliyor.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *