Euro Bölgesi işsizlik rekoru kırdı

Avrupa Birliği tek para birimini kullanan Euro Bölgesi ülkelerindeki işsizlik oranı rekor seviyeye ulaştı.

Euro Bölgesi işsizlik rekoru kırdı

Mart ayında yüzde 12,1 olarak belirlenen işsizlik, mevsimlik verilerinde değerlendirilmesiyle Nisan ayında yüzde 12,2'ye ulaştı.
17 Euro Bölgesi ülkesinde, 95 bin kişinin daha eklenmesiyle toplam işsiz sayısı 19 milyon 380 bine çıktı.

Son verilere göre Yunanistan ve İspanya'da her dört kişiden biri işsiz. Bölge ülkeleri içinde en düşük işsizlik oranı ise yüzde 4,9'la Avusturya'da tespit edildi.

Avrupa Komisyonu İstatistik Dairesi'nin verilerine göre ülkeler bazında işsizlik oranları Almanya'da yüzde 5,4, Lüksemburg'da yüzde 5,6, Yunanistan'da Şubat ayı verilerine göre yüzde 27, İspanya'da yüzde 26,8, Portekiz'de ise yüzde 17,8 oldu.

Avrupa ülkelerindeki en büyük sorunlardan birisi genç nüfus içindeki işsizlik oranında görülen artış. Nisan ayında Euro Bölgesi'nde, 25 yaş altındaki 3,6 milyon kişinin işsiz olduğu açıklandı. Bu sayı oransal olarak yüzde 24,4 işsizlik anlamına geliyor.

İtalya'da resmî verilere göre genç nüfus içindeki işsizlik oranı yüzde 40,5'e ulaşıyor.
İşsizlik 24 aydır artıyor

Elde edilen son veriler Nisan ayına kadar olan bir yıllık dönem içinde, Euro Bölgesi'nde 1,6 milyon kişi işini kaybettiğini gösteriyor.Euro Bölgesi'ndeki işsizlik oranı peş peşe 24 aydır artarken, Avrupa Birliği'nin tüm 27 üyesi arasındaki işsizlik oranı bir önceki döneme göre değişmedi ve yüzde 11 seviyesinde kaldı.

Avrupa Komisyonu, ekonomik büyümede istenen seviyeye ulaşılamadığı endişelerine, tıklayın 2013 yılı tavsiye raporlarının bir parçası olarak, bazı Avrupa Birliği ülkelerinde uygulamaya sokulan kemer sıkma önlemleri için ek süre tanıyacağını tıklayın açıklamıştı.

Avrupa Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso, bu ülkelere tanınan sürenin rahatlamak için bir gerekçe olmaması gerektiğini altını çizdi ve hükümetlerin elde ettikleri ek süreyi akıllıca kullanarak rekabeti arttırması gerektiğini söyledi.

Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü OECD ise, tıklayın yayınlanan son raporunda Euro Bölgesi ülkeleri için öngördüğü büyüme tahminini düşürdü ve Avrupa Merkez Bankası'ndan, büyümeyi destekleyecek daha fazla adım atmasını istedi.