Et fiyatlarını böyle yükseltiyorlar

İthalat lobisiyle hareket edenlerin Kurban Bayramı öncesi fiyatları yükselttiği ortaya çıktı. Başka illerde 10 danayı yüksek fiyattan kestiren bazı kişilerin, kendi illerinde de bu fiyatları uyguladıkları belirlendi.

Et fiyatlarını böyle yükseltiyorlar

Kurban Bayramı öncesi bazı spekülatörlerin et fiyatlarını yukarı çekmek için il il gezerek ilginç yöntemler kullandığı ortaya çıktı. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, ithalat lobisiyle hareket eden bazı besicilerin farklı illerde aldıkları 10 danayı yüksek fiyata kestirerek, kendi ilinde fiyatı yükselttiğini ortaya çıkardı. Geçen yılın aynı dönemine göre kurbanlık küçükbaş ve büyükbaş hayvan sayısında ortalama yüzde 80’in üzerinde artış olduğuna dikkat çeken Bakanlık’tan üst düzey bir yetkili, şunları söyledi: “Kurban Bayramı’na ilişkin herhangi bir sorun yok. Endişe edecek bir durum da bulunmuyor. Ancak bazı kesimler sağa sola gidiyor. Et fiyatları yükselecek diye Kurban öncesi piyasayı yükseltmeye çalışıyorlar. Afyon’a gidip 10 dana alıp 17 liradan kestiyor. Sonra, kendi ilinde ‘Bak fiyat Afyon’da bu oldu’ diyor. Bu da fiyatların yükselmesine neden oluyor” dedi.
5 milyon kurbanlık var
Kuzunun geçen yıl 22 liradan kesildiğini bugün ortalama fiyatın 17 TL’ye gerilediğine dikkat çeken Bakanlık yetkilisi, et fiyatlarındaki ani yükselişe yönelik değerlendirmelerin gerçeği yansıtmadığını söyledi. Bakanlık verilerine göre Türkiye’de kurbanlık hayvan sayısıyla ilgili herhangi bir sorun bulunmuyor. Mevcut hayvan varlığı ile oluşacak talebi karşılamak mümkün. Küçükbaş kurbanlık hayvan sayısı bir önceki yıla göre yüzde 80’lik artışla birlikte 3.5 milyona ulaştı. Büyükbaş hayvan sayısı ise yine bir önceki yıla göre yüzde 92 oranında artış göstererek 1.5 milyona ulaştı.
Hayvan ve et ithalatına vize yok
Et fiyatlarının arttığı yönündeki spekülasyonlar ve sonrasında ithalat kapısının açılacağına yönelik değerlendirmeler de karşılık bulmadı. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı et fiyatlarında artış olmadığına dikkat çekerek ithalata olumlu yaklaşmıyor. Edinilen bilgilere göre besi materyalinin yanı sıra karkas et ithalatına da soğuk bakılıyor. Büyük işletmelerin besi materyali konusundaki taleplerine olumlu yanıt verilmediği öğrenildi. Karkas dana eti fiyatının 16 liranın altında olduğuna dikkat çeken bir bakanlık yetkilisi, müdahaleye de ithalata da gerek olmadığına dikkat çekti. Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’na et ithalatına yönelik herhangi bir başvuru yapılmadığı ortaya çıktı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir