ESGM sgk açılmıyor.. NEDEN?

TC Kimlik NO ile SSK hizmet dökümü alma konusunda son günlerde bir çok kullanıcımız bizleri yoğun olarak arayıp, esgm.sgk.gov.tradresine gittiklerinde sitenin açılmadığına dair tepkilerini haklı olarak dile getiriyorlar.

ssk-hizmet-dokumu-nasil-alinirSSK hizmet dökümü alma ve diğer tüm SGK uygulamalarında sorunlar yaşadıklarına dair şikayet mesajları gönderiyor.

Ekonobil.com sitemizde daha önce TC Kimlik No ile SSK Hizmet Dökümü alma ekranı yayınlıyorduk ve aşağıdaki açıklama sonrasında bunu da kaldırmak zorunda kaldık.

SGK’dan yapılan Açıklama:

Hizmet Dökümü almak için Erişim problemi:

E-Hizmetler bölümü, sistem çalışması nedeniyle bakıma alınmıştır. Bakım ve iyileştirme çalışmaları bitinceye kadar hizmetlerinizi e-Devlet üzerinden kontrol edebilirsiniz.

Kamuoyuna duyurulur.

 

Hem YURTDIŞINDAN hem de yurt içinden bu hizmete erişmeye çalışan vatandaşlarımızın yaşadığı bu mağduriyet bizleri de derinden üzmekte ancak elimizden bir şey gelmemektedir.

Özellikle YURTDIŞINDAKİ vatandaşların durumu daha da vahim. Sitenin açılmadığı konusunda son derece mağdur olduklarını dile getirmekteler. (Bu sorun, SGK’nın resmi sayfasının sadece e-hizmet bölümünde yaşanmaktadır.)

Bir gurbetçi vatandaş şöyle diyor:

"Eskiden TC Kimlik No ile hizmet dökümü alabiliyorduk. Şimdi e-devlet şifresi gerekiyor ve benim de e-devlet şifrem yok. Yurtdışında e-devlet şifresi alabileceğim bir yer bilmiyorum. Yetkililer neden bizi düşünmüyor? Tedbir almak çok mu zor?"

E-Devlet şifresini nasıl ve nereden alabilirim?

E-Devlet şifresi herhangi bir PTT şubesinden kimlik ibrazı ile cüzi bir ücret karşılığında alınabiliyor. Sigorta mükellefleri T.C. kimlik numaraları ve e-Devlet şifreleri ile sisteme giriş yaparak, SGK sorgulama işlemlerini online olarak gerçekleştirebiliyor. Sosyal Güvenlik Kurumu’nun e-Devlet sistemi üzerinde yer alan online hizmetlerine e-hizmetler sayfasından ulaşılabiliyor.

Sigorta mükelleflerinin e-hizmetler sayfasında yer alan alfabetik sıralamalı kamu kurumları ve bu kurumların online hizmetleri içerisinden Sosyal Güvenlik Kurumu ve kuruma ait olan online hizmetlere ulaşabiliyor. E-Devlet SGK sorgulama işleminin bu aşamasında sigorta mükelleflerinin bağlı bulundukları sigorta koluna göre seçimlerini yapmaları gerekiyor.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *