Esenler'de vatandaştan "döviz bozdurma" izdihamı

Esenler Esnaf Odası'nın başlattığı "Vatanını seviyorsan dövisizi sat, ekonomiye kat" kampanyasına vatandaşlar yoğun destek verdi.

esenler'de Esenler Esnaf Odası'nın başlattığı "Vatanını  seviyorsan dövizini sat, ekonomiye kat" kampanyası yoğun ilgi görünce izdiham  yaşandı.

Kampanya kapsamında odanın önünde bir araya gelen esenler Belediye  Başkanı Mehmet Tevfik Göksu, İstanbul Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği  (İSTESOB) Başkan Vekili Mesut Şengün, Esenler Esnaf Odası Başkanı Şükrü Şahin ile  esnaf ve vatandaşlar, yakınlarında bulunan döviz bürosuna yürüdü.

Dövizlerini bozdurmak isteyenler nedeniyle izdiham yaşanırken, 20  dakika içerisinde yaklaşık 20 bin dolar bozduruldu.

Belediye başkanı Göksu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, esnaf  odasının düzenlediği kampanyaya bireysel olarak destek verdiklerini belirterek,  üzerindeki 110 avroyu bozdurduğunu söyledi.

Aslında ne kadar döviz bozdurduklarının önemli olmadığını vurgulayan  Göksu, "Önemli olan cebimde ne kadar döviz vardıysa onu bozdurdum. 110 avrom  vardı, onu da bozdurdum. Burası Türkiye Cumhuriyeti. Milli ve yerli paramızı  kullanmak her zaman iyi bir şeydir. Aslında bize küresel, finansal bir kuşatma  yapılıyor ama şunu bilmeliler ki biz milli ve yerli olmayı seven bir milletiz.  Cumhurbaşkanımız ve Başkomutanımızın çağrısıyla milletimizin seferberliğini  herkesin görmesi lazım." diye konuştu.

Milletin, 15 Temmuz'da tanklara, helikopterlere ve F16'lara karşı  durduğunu dile getiren Göksu, şunları kaydetti:

"Türkiye küresel finansal kuşatmayı bertaraf edecektir. Biz 15  Temmuz'dan sonra bir kampanya başlatmıştık, 'Esenler Belediyesi dolar  kullanmıyor' diye. Bu kampanya devam ediyor. Cumhurbaşkanımızın çağrısıyla da  döviz kullanmıyoruz. Herkes kendi bireysel yaşantısında dövizi bertaraf edip  milli unsurlarla, altına ve Türk parasına geçtiği zaman hem paramız değerlenmiş  olacak, hem kendi kaynaklarımız değerlenmiş olacak, hem de küresel finansal  kuşatmayı yarmış olacağız. Umuyorum ki buradan başlayan duyarlılık, Türkiye'nin  her tarafına, İstanbulumuzun tüm esnafına yayılır ve milli ve yerli paramızla  ticaretimize devam ederiz."

- Esnaf kontratlarını da Türk lirasıyla yapacak
İSTESOB Başkan Vekili Şengün de İstanbul'da 154 esnaf odasının ve  birliğe bağlı 220 bin esnafın bulunduğunu kaydetti.

Aileleriyle 1,5-2 milyonluk bir kitleyi temsil ettiklerini aktaran  Şengün, "Cumhurbaşkanımızın talimatıyla tüm esnaf teşkilatımız mesajı aldı zaten.  Fırıncısından pazarcısına, kuaföründen berberine, mobilyacısına tüm esnaf bu  kampanyaya destek verecektir." dedi.

Esenler Esnaf Odası Başkanı Şahin ise yastığın altında bulunan 570  dolarını bozdurduğunu söyledi.

15 Temmuz'da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın çağrısına verdiği  cevabın bir benzerinin yaşandığını dile getiren Şahin, "Esenler'in her tarafını  pankartlarla donattık, 'Vatanını seviyorsan dövizini sat, ekonomiye kat' diye.  bugün yeni bir kampanya daha başlattık. Esenler esnafımız eğer döviz üzerinden  kontrat yapmışsa, aracılığımızla iptal ediyoruz. Esnaf Türk Lirasıyla ödemesini  yapacak. Bir ilki de başarmak istiyoruz. Bizi 15 Temmuz'da sınayıp da  başaramayanlar, sanmasınlar ki 'döviz üzerinden bu Türk milletini dize  getiririz.' Bu Türk milleti kolay kolay dize gelmez. Çünkü biz, Nene Hatunların  torunlarıyız, Seyit Onbaşı'ların torunlarıyız." şeklinde konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir