Erodağan'dan patronlara 'Soma' uyarısı

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin 70. Genel Kurulu’nda konuşan Başbakan Erdoğan, Soma’daki faciaya değinerek patronlara seslendi.

Erodağan'dan patronlara 'Soma' uyarısı

İş sağlığı ve güvencesi konusunda uyarılarda bulanan Erdoğan, "Tedbir pahalıdır maliyetlidir ama tedbirin eksikliği çok daha pahalı ve maliyetli olabiliyor" dedi. Başbakan Erdoğan TOBB 70. Genel Kurulu'nda Soma'daki faciaya değindi. Erdoğan'ın konuşmasından satır başları:

"Soma'da cenazeler çıkardık şehitlerimize defnettik. Bu hadisenin tüm boyutlarıyla aydınlatılması gerekiyor. Soruşturmalar neticesinde kazanın sebebi aydınlatılacak sorumlular hesabını verecek. Hükümet olarak bunun takipçisi olacağız. Şehitlerimizi geride bıraktıkları aileleri o canlar geri gelmeyecek ama geride kalanları tüm şehitlerimizin yakınlarını gibi kutsal emanet olarak değerlendiriyoruz. Bir tek şehit yakınımızı dahi mağdur olmaması için dün Bakanlar kurulunda görüşüldü. gerekli yasal düzenlemeler yapılacak. Bu kazanın ardından aslında en fazla üzerinde durmamazı gereken konu iş sağlığı ve güvenliği konusundur. Bir araştırma komisyonu kuruluyor. Hızlı büyüyen bir ekonomimiz var. İş gücüne katılan nufüs sayısı da artırıyor.

Çalışma hayatı koşullarının buna paralel bir gelişme göstermediğini görüyoruz. Trafikteki her araç belirli süreler içinde muayeneden geçmek zorunda. Ben kaza ve kadere iman ederim. Ama buna inanmayanların da olduğunu biliyorum. Bununla alay edildiğini gördük. Benim çalışan işçi kardeşim de en kötü ihmale karşı tedbiri almak zorunda. Bu kadar kayıp olması medyanın ve milletimizin dikkatini çekti.

Her gün iş kazalarında 2 kişi ölüyor. Bazı araçların çantada bulundurulması gerekiyor. bazı vatandaşlarımız o cihazları emanet olup muayeneye giriyor sonra teslim ediyor. Tedbir pahalıdır maliyetlidir ama tedbirin eksikliği çok daha pahalı ve maliyetli olabiliyor. Toplumda bir çok köşe yazarları bununla alay ediyor. Benin işveren kardeşlerim en kötü ihtimali düşünmeli ve tedbiri almalı. Bu kaza hepimizin canını acıttı. Son 12 yılda işyeri sayısı yüzde 117 arttı.

Çalışan sayısı da arttı. İş kazası yüzde 55 oranında azaldı. Hedef bunu sıfıra düşürmek. Hiç bir şey candan daha değerli değil. Kaybolan kar telefi edilir ama canın kalıcı hastalığın telafisi yok. Hepimiz elele verelim bu acı kazaları gündemden azami ölçüde çıkartalım. Sendika çatışmak yerine bu tür konularla uğraşsın" (iha)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *