Ergün: "Kamuda yerli ürün zorunluluğu geliyor"

Bilim Sanayi ve Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün kamu ihale kanunun değiştirileceğini belirterek, "Türkiye’de üretilen ürünler yüzde 15 pahalı olsa dahi kamuda kullanımı zorunlu hale getirilecek" dedi.

Ergün: Kamuda yerli ürün zorunluluğu geliyor

Avrasya’nın en büyük, Avrupa’nın ise dördüncü büyük iş makineleri fuarı olan KOMATEK Uluslararası İş ve İnşaat Makine Teknoloji ve Aletleri Fuarları kapılarını açtı. 29 Mayıs - 2 Haziran 2013 tarihleri arasında Ankara AKM’de gerçekleştirilecek olan fuarın açılışını Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün yaptı.

Türkiye İş Makineleri Distribütörleri ve İmalatçıları Birliği’nin (İMDER) desteği ile gerçekleştirilen KOMATEK’in açılışında konuşan Bakan Nihat Ergün, Türkiye’de üretilen ürünlerin kamuda kullanımının zorunlu hale getirileceğini söyledi.

Türkiye'de yerli kullanım oranı satın almalarda ciddi artış kaydettiğini ancak bunu yeterli görmediklerini belirten Nihat Ergün, “Kamuda gönüllülük esasında dayalı yerli ürün alımı yapılıyor. Türkiye´de yerli ürünlerin kamu tarafından kullanılmasını belirli kriterler getirerek zorunlu hale getirmemiz gerekecek. Kamu ihale kanununda değişikliğe gideceğiz Yurt içinde üretilen ürün yüzde 15 pahalı olsa dahil yerli ürünün alınması zorunlu hale getirilecek” dedi.