Ergenekon'da Perincek'e "çık", Veli Küçük'e "kal"

Yargıda hareketli gün... İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nin 'tahliyelere ret' kararının ardından flaş gelişmeler yaşandı.

İstanbul 20 ve 21. Ağır Ceza Mahkemeleri, Tuncay Özkan, Sedat Peker ve Levent Göktaş hakkında tahliye kararı verdi.

3 ismin ardından Kemal Kerinçsiz hakkında da tahliye kararı çıktı. Kerinçsiz'in ardından Danıştay saldırganı Alparslan Aslan ve Albay Dursun Çiçek'e de tahliye geldi. Ancak Çiçek, Balyoz davasından hüküm giydiği için serbest kalamayacak. İbrahim Şahin de tahliye kararı çıkan isimler arasında.

8. Ağır Ceza Mahkemesi Yalçın Küçük'ün de tahliyesine karar verdi.

Ergenekon davasında Hasan Iğsız, Alaaddin sevim, Teğmen Mehmet Ali Çelebi, Şener Eruygur ve Merdan Yanardağ da tahliye edildi.

Doğu Perinçek, Muzaffer Tekin, Mehmet Demirtaş, Oktay Yıldırım, Hikmet Çiçek, Hasan Atilla Uğur tahliye edildi. Veli Küçük'ün tahliye talebi ise reddedildi.

ergenekon'da yeni tahliye dalgasi

Veli Küçük, Hasan Ataman Yıldırım ve Levent Ersöz'ün tahliye talepleri de reddedildi.

Yargıda bugün hareketli saatler yaşanıyor. İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nin, 33 Ergenekon sanığının tahliye talepleri için ret kararı verdiği haberinin ardından peş peşe sıcak gelişmeler yaşandı.  13. Ağır Ceza Mahkemesi, 'ÖYM'leri kapatma yetkisinin TBMM'de değil HSYK'da olduğunu belirtti. Ancak HSYK'dan bu mahkemenin kararının yanlış olduğu yönünde bir açıklama geldi. HSYK 1. Daire Başkanı İbrahim Okur, "İstanbul 13. Ağır Ceza Özel Yetkili Mahkemelerin kalkmasıyla birlikte artık işlem yapamaz" dedi.

3 İSİM TAHLİYE EDİLDİ

13. Ağır Ceza Mahkemesi'nin kararı konuşulurken, diğer mahkemelerden tahliye kararları peş peşe geldi.

İstanbul 20 ve 21. Ağır Ceza Mahkemeleri Ergenekon davası tutuklu sanıkları Tuncay Özkan, Sedat Peker ve Levent Göktaş hakkında tahliye kararı verdi. Öte yandan mahkeme Tuncay Özkan ve Levent Göktaş için yurtdışı yasağı koydu.

TAHLİYE GEREKÇESİ
Mahkemenin Tuncay Özkan ve Levent Göktaş’a tahliye gerekçesi: Sanıkların tutuklu kaldıkları süreler, delillerin toplanmış olup karartılma kuşkusunun kalmaması, sanıkların sabit ikametgah sahibi olması, karar onansa dahi kesinleşebilmesi için geçebilecek muhtemel süre, kararın bozulması halinde telafisi mümkün olmayan mağduriyetlere neden olabileciği, tutuklamanın tedbir olması, benzer konumda tahliye edilmiş sanıklar bulunması nedeniyle söz konusu durumun adalet duygularını incitebilecek olması.

KERİNÇSİZ, ÇİÇEK, ARSLAN VE ŞAHİN'E TAHLİYE
İstanbul 2. Ağır Ceza Mahkemesi, Ergenekon Davası sanıklarından Kemal  Kerinçsiz'in tahliyesine karar verdi. Kısa süre Danıştay saldırganı Alparslan Aslan, Albay Dursun Çiçek için de tahliye kararları geldi.

Alparslan Aslan, haftada 3 gün en yakın karakola gidip imza verecek.

1. Ağır Ceza Mahkemesi İbrahim Şahin için tahliye kararı verdi.
Yalçın Küçük, Hasan Iğsız, Alaaddin Sevim, Teğmen Mehmet Ali Çelebi, Şener Eruygur ve Merdan Yanardağ için de akşam saatlerinde tahliye kararı çıktı.

ALPARSLAN ASLAN SERBEST KALMAYACAK
Danıştay saldırganı Alparslan Arslan mahkeme heyetine hakaretten hapis cezası bulunduğu için serbest kalmayacak.

13. AĞIR CEZA MAHKEMESİ'NDEN 33 TALEBE RED
İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi, Veli Küçük, Doğu Perinçek gibi isimlerin de aralarında olduğu Ergenekon  davası sanığı 33 kişinin tahliye taleplerini reddetti.

'ÖYM'LERİ TBMM'NİN KAPATMASI ANAYASAYA AYKIRI'
Ergenekon Mahkemesi hakkındaki eleştirilere Silivrideki basın mensuplarını cezaevine sokmayarak cevap verdi. Öncelikle TBMM''nin mahkemeleri kaldırmasının görevi dahilinde olmadığını belirterek bu noktada anayasaya aykırılık olduğunu söyledi. Bu konuda yetkili ve görevli olanın HSYK olduğunu bu yönde de itirazlarını ilettiklerini söyledi.

Saat 12:10'da Hasan Hüseyin Özefe, Hüsnü Çalmuk Sedat Sami Haşıloğlu, cuma günü İlker Başbuğ tarafından yapılan tahliye talebiyle ilgili Ağır Ceza Mahkemesi'nin karar verdiğini aslında yetkili ve görevli mahkemenin kendileri olduğunu bildirdi.

Ergenekon avukatı: Bu mahkeme fiilen kalktı
Mahkemelerine yapılmış olan bazı tutuklu sanıkların başvurularıyla ilgili her bir suç için 5 yıl tutuklulukta geçen süreyi değerlendirdiklerini ve başvuran sanıkların mevcut hallerinin devamı yönünde karar verdiklerini söyledi. Mahkeme kendisiyle ilgili eleştiriler için de bu kadar kapsamlı dosya hakkında gerekçeli kararın 15 günde yazılmasını beklemenin akla ve vicdana uymadığını bildirdi.

33 KİŞİNİN TALEBİNE RED

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi, sanıklar Mustafa Levent Göktaş,  Mehmet Fikri Karadağ, Özkan Kurt, Ulaş Özel, İsmail Sağır, Mehmet Demirtaş, Hasan  Ataman Yıldırım, Levent Ersöz, Muzaffer Tekin, Sedat Peker, Boğaç Kaan Murathan,  Semih Tufan Gülaltay, Veli Küçük, Fikret Emek, Kemal Kerinçsiz, Serdar Öztürk,  Yalçın Küçük, Aykut Metin Şükre, Ergün Poyraz, İbrahim Şahin, Kemal Aydın, Doğu  Perinçek, Mehmet Bedri Gültekin, Turhan Özlü, Erkan Önsel, Hikmet Çiçek, Mehmet  Deniz Yıldırım, Hasan Atilla Uğur, Tuncay Özkan, Durmuş Ali Özoğlu, Memet  Zekeriya Öztürk, İsmail Yıldız, Oktay Yıldırım'ın tahliye taleplerini  değerlendirdi.

Mahkeme, söz konusu 33 kişinin tahliye taleplerini reddetti.

RET GEREKÇESİ

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi, 33 sanığın tahliye talebini,  sanıkların "AİHM ve Yargıtay Genel Ceza Kurulu kararlarından da hükmen tutuklu  statüsünde olup bu sürede geçen zamanın tutukluluktan sayılmadığı, kanunen  tutuklu olmadıkları ve bu konuda kanunen bir karar verilmesi imkanı bulunmadığı"  gerekçesiyle reddetti

Mahkemenin ret gerekçeleri arasında ayrıca  sanıkların, psikolojik harekat, kara propaganda yapmak suretiyle görsel ve yazılı medyayı, milletvekillerini, kamuoyunu, yargılama mercilerini etkileme,  yönlendirme ihtimalleri ile davayı itibarsızlaştırma ve kaçma şüpheleri bulunması  yer aldı.

************************** GÜNCELLEME *****************************

İstanbul 3. Ağır Ceza Mahkemesi, 6 sanığın tahliyesine karar verdi. Sanıklar Doğu Perinçek, Muzaffer Tekin, Oktay Yıldırım, Mehmet Demirtaş, Hikmet Çiçek ve Hasan Atilla Uğur'la ilgili kararında, yapılan yasal düzenlemeye değinen Mahkeme, tutukluluk süresinin 5 yıla indirildiğini belirtti. Sanıkların, 5 yıllık tutukluluk süresini doldurduğunu belirten Mahkeme, sanıkların tahliyelerine karar verdi. Mahkeme, sanıklara yurtdışı çıkış yasağı da koydu.

KÜÇÜK ERGENEKONDA 5 YIL TUTUKLU KALMADI

Veli Küçük'ün tahliye talebini reddeden Mahkeme, Küçük'ün hüküm tarihine kadar 67 ay 8 gün tutuklu kaldığını belirtti. Küçük'ün Silivri 1. Sulh Ceza Mahkemesi'nden aldığı bir hapis cezası olduğunu belirten Mahkeme, bu nedenle cezaevinde kaldığı sürenin Silivri Sulh Ceza Mahkemesi'nden aldığı cezaya sayılacağını ve bu nedenle Ergenekon davası kapsamında 5 yıl tutuklu kalmadığını belirtti.

Hasan Ataman Yıldırım'ın 11 Ocak 2009'da tutuklandığını belirten Mahkeme, kararın çıktığı 5 Ağustos 2013'e kadar 5 yıllık süreyi doldurmadığını vurguladı. Mahkeme, Levent Ersöz'ün de 5 yıllık süreyi doldurmadığını vurguladı.

Mahkeme, bu 3 sanıkla ilgili değerlendirmenin Yüksek Yargı'ya ait olduğu, gerekçeli kararın yazılmaması nedeniyle sanıklarla ilgili hak ihlalinin bulunup bulunmadığına ilişkin değerlendirme yapma yetkisinin Anayasa Mahkemesi'ne ait olduğunu belirtti. Tutuklama kararı tarihinden 5 Ağustos'taki hüküm tarihine kadar 5 yıllık süreyi doldurmayan bu 3 sanık yönünden mahkemece tahliye yönünde karar verme yetkisinin bulunmadığını ifade eden İstanbul 3. Ağır Ceza Mahkemesi, sanıklar tahliye taleplerinin reddine karar verdi.

Mahkeme, tutuklu sanıklar Mehmet Bedri Gültekin, Erkan Önsel, Turhan Özlü ve Serdar Öztürk'ün tahliye taleplerini de aynı gerekçelerle reddetti.

BUGÜN 19 KİŞİ TAHLİYE EDİLDİ

Öte yandan bugün Ergenekon davası kapsamında tahliye talebinde bulunan isimlerden 19'u tahliye edildi. Çeşitli mahkemelerden çıkan kararlar sonucu Gazeteci Tuncay Özkan ile Emekli Albay Avukat Levent Göktaş ve Sedat Peker emekli Albay Dursun Çiçek, eski Özel Harekat Daire Başkanı İbrahim Şahin, avukat Kemal Kerinçsiz, Prof. Dr Yalçın Küçük, Teğmen Mehmet Ali Çelebi, Merdan Yanardağ, Hasan Iğsız, Alaettin Sevim, Şener Eruygur, Doğu Perinçek, Muzaffer Tekin, Oktay Yıldırım, Mehmet Demirtaş, Hikmet Çiçek, Hasan Atilla Uğur ve Alparslan Aslan hakkında tahliye kararı verildi. Hakkında tahliye kararı verilen isimlerden Dursun Çiçek Balyoz davasında hükümlü olduğu için, Arslan ise dava hakimlerine hakaretten aldığı bir ceza nedeni ile cezaevinden çıkamadı.

Öte yandan tahliye talebinde bulunan bazı isimlerin ise talepleri yarın değerlendirilecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

88 − = 86