Ergenekon davasında karar duruşmasına doğru

Yaklaşık beş yıl önce Ümraniye’de bir gecekonduda el bombalarının bulunmasının ardından başlayan Ergenekon davasında artık sona gelindi.

Ergenekon davasında karar duruşmasına doğru

İstanbul 13’inci ağır ceza mahkemesi yaptığı son duruşmada halk arasında 'Ergenekon davası' olarak adlandırılan davada kararı açıklamaya hazırlanıyor. Alınan bu kararın ardından gözler duruşmanın yapılacağı 5 Ağustos Pazartesi gününe çevrildi.

Bazı gurupların kararın açıklanmasının beklendiği pazartesi günü Silivri’de toplanma çağrıları yapmaları üzerine bölgede güvenlik önlemleri üst düzeye çıkarıldı. Duruşma salonu ile birlikte cezaevine giden yollarda önlemler artırılırken avukatların ve yolcu taşıyan otobüslerin kullandığı park alanının etrafında da önlemler alındı.

Dava öncesi kameraların karşısına geçen İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu mahkemenin kararıyla duruşmalara izleyici alınmayacağını dolayısıyla bölgede olacak toplanmaların kanunsuz olacağını açıkladı. Vali Mutlu gösterilerin nerede yapılacağının belli olduğunu izleyici alınmayacağı için oluşacak kalabalığın yasayı ihlal olduğunun altını çizdi.

Geçtiğimiz günlerde 275 sanıklı davada alınan son savunmaların ardından karar aşamasına gelinmişti.

Mahkemenin, aralarında eski genelkurmay başkanı emekli orgeneral İlker Başbuğ’un da bulunduğu 66 tutuklu sanığın yargılandığı davada kararını 5 Ağustos pazartesi günü açıklaması bekleniyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir