Erdoğan: Faizle halkı sömürelim demeyin

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan “ Kamu bankalarının ‘daha çok faizle halkı sömürelim’ anlayışına sahip olmamaları konusunda uyardı.

Erdoğan: Faizle halkı sömürelim demeyin

Erdoğan, “Siz daha düşük faizle hizmet vermelisiniz. Kabul eden olur etmeyenler olur. Ama Başbakan olarak benim anlayışım bu”dedi.

BAŞBAKAN Tayyip Erdoğan, kamu bankalarının asla vahşice kâr peşinde koşan kurumlar olmayacaklarını belirterek, “11 yıldır kamu bankalarını böyle bir anlayışla yönetiyoruz. Bankalarla sizler çok daha faizle, ‘biz halkı sömürelim’ anlayışıyla hareket etmemelisiniz” dedi. Erdoğan, Ziraat Bankası’nın 150’nci kuruluş yıldönümü resepsiyonunda şunları söyledi: “Bugün 150 yıllık bir çınarın, kökü gerçek manada çok derinlerde olan bir bankamızın kuruluş yıldönümünü kutluyor ve büyük bir gururu yaşıyoruz. Düşünün ki 90 yıllık bir Cumhuriyetimiz var ama 150 yaşında bankamız var. Ben birçok çocuğun anne babasına şu soruyu sorduğunu biliyorum. ‘Cumhuriyetimiz 1923’te kuruldu. Ama Ziraat Bankası 1863’te kuruldu.’ İşte millet şuuru da en etkili şekilde böyle oluşuyor. Siz çocuklarınıza istediğiniz şekilde tarih anlatın.

DEĞERLER İÇİN KURULMUŞ BANKA

Ziraat sadece bir banka değil, aynı zamanda bir tarihtir. Aslında Ziraat Bankası dünyada vahşi bir kazanma ve harcama kültürü oluşurken, sınırsız tüketme alışkanlığı oluşurken milli değerleri, dayanışmayı muhafaza etmek için kurulmuş bir kurumdur. Bizde dayanışma kanaat gibi kavramlar canlıyken, batı da sermaye biriktirme para ile para kazanma fikirleri yayılıyordu. Bizim farkımız buydu. Bankerler ve oluşturdukları güç zincirleri kredi açarak, ülkeleri rahatlatıyor ya da batırıyordu. Çiftçinin esnafın tefecilerin bankerlerin faiz lobilerinin eline düşmemesi için Ziraat adeta bir can simidi olarak kuruldu. 150 yılda bu anlayışla hizmet verdi. Ziraat Bankası sadece banka değil bir kara gün dostudur. Çiftçi, ihracatçı, sanayici dostudur.

PİYASAYI BALANSE EDİN

Ziraat Bankası’nın tüm kamu bankalarının zarar edip milletin hazinesine göz dikmesine biz göz yummayız. Ama Ziraat asla vahşice kâr peşinde koşan bir kurum olmayacak. 11 yıldır kamu bankalarını böyle bir anlayışla yönetiyoruz. Bankalarla sizler çok daha faizle, ‘biz halkı sömürelim’ anlayışıyla hareket etmemelisiniz. Siz bu noktada adeta piyasayı balanse etmelisiniz. Siz daha düşük faizle hizmet vermelisiniz. Kabul edenler olur etmeyenler olur. Ama Başbakan olarak benim anlayışım bu.”

KİMLER KATILDI

Ziraat Bankası’nın 150. kuruluş yıldönümünde düzenlenen resepsiyona Başbakan Recep Tayyip Erdoğan,  Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı, Bankacılık Denetleme ve Düzenleme Kurumu Başkanı Mukim Öztekin, Ziraat Bankası Genel Müdürü Hüseyin Aydın ve Ziraat Bankası personeli katıldı.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *