Erdoğan: "Doğu ve Güneydoğu'daki huzur ortamı hedef alındı"

"Can kayıpları en büyük üzüntümüz" diyen Erdoğan: Bu oyun, Çözüm Süreci'ni ve kadim kardeşliğimizi hedef alıyor. Siyasi partiler dikkatli ve sorumlu davranmalı

bu oyunun hedefi kadim kardeslik
Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Türkiye'nin, huzura, istikrara, güven ortamına, özellikle de kardeşliğe yönelik hiçbir tuzağa asla müsaade etmeyeceğini kaydetti. Erdoğan, son olaylara ilişkin mesajında şunları kaydetti:

KOBANİ İLE İLGİSİ YOK: Can kayıplarının yanı sıra, mülke de zarar verilmesi, kamu binalarının, özellikle okulların, esnafın, sivil ve resmi araçların, Kızılay yardım araçlarının, belediye otobüslerinin hedef alınmış olması, şehirlerimizdeki huzur ortamının hedef alınması, elbette kabul edilebilir bir durum değildir. Sahnelenen şiddet eylemlerinin, Kobani meselesi ile uzaktan yakından bir ilgisinin olmadığı son derece açıktır.

NİYET VE HEDEF FARKLI: Kobani'ye yönelik terör saldırılarının arkasına sığınarak, Türkiye'de şiddet eylemlerinin sahnelenmesi, asıl niyetin ve hedefin çok farklı olduğunu ortaya koymaktadır. İç ve dış politikamızı şekillendirmeye yönelik bu tür provokasyonlarla, yakın tarih de dahil olmak üzere defalarca karşılaşmış olan ülkemiz, dün olduğu gibi bugün de, bu tür algı operasyonlarını ve saldırıları bertaraf etmeyi başaracaktır.

TÜRKİYE, TERÖR ÖRGÜTLERİNİN KARŞISINDA: Terör yüzünden birçok bedeller ödemiş bir ülke olan Türkiye, yeryüzündeki tüm terör örgütlerinin karşısındadır. Türkiye, insani yardımlar konusunda da dünyanın en duyarlı ülkelerinden biridir. Nitekim ülkemiz, Kobani'deki terör ortamından kaçan yaklaşık 200 bin kardeşimize sınırlarını açmakta, mağduriyete uğrayan bu insanlara koruyucu ve şefkatli elini uzatmakta tereddüt göstermemiştir.

ŞİDDET VE VANDALİZM İLE MÜCADELE: İçinden geçmekte olduğumuz böylesine hassas bir süreçte, insani, demokratik ve iyi niyetli tavrımızın istismar edilmesine elbette müsamaha gösterilemez. Şiddet, vandalizm ve yağmacılıkla, devletimiz demokrasi ve hukuk içinde mücadele edecektir.

ÇÖZÜM SÜRECİ'Nİ VE KARDEŞLİĞİ SABOTE: Sahnelenen bu oyunun, Çözüm Süreci'ni ve kadim kardeşliğimizi sabote etme amacını taşıdığı, Doğu ve Güneydoğu'daki huzur ortamını hedef aldığı açıktır. Bu nedenledir ki, karanlık odakların provokasyonları karşısında, vatandaşlarımızın oyuna gelmeyeceklerine; her vatandaşımızın, sabır ve sağduyu içinde davranacağına inancım tamdır.

SİYASİ PARTİLER SORUMLU DAVRANMALI: Siyasi partilerimizin de son derece dikkatli ve sorumlu davranmaları büyük önem taşıyor. Şiddeti, kargaşayı ve vandalizmi teşvik eden söylemler, yaşanan can kayıplarının, akan kanın birinci derecede sorumlusudur.

AİLELER ÖZEN GÖSTERMELİ: Bütün milletimizin, siyasi partilerin, sivil toplum kuruluşları ve vatandaşlarımızın sağduyularını muhafaza edeceklerinin bilinciyle, özellikle anne ve babaların çocuklarının bu şiddet sarmalına kapılmamaları için azami özen göstereceklerine inanıyorum.

TÜRKİYE, TUZAĞA MÜSAADE ETMEYECEK: Türkiye, huzurumuza, istikrara, güven ortamına, özellikle de kardeşliğimize yönelik tuzağa asla müsaade etmeyecektir.

'BİRLİĞİMİZİ BOZAMAZLAR'
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Karadeniz gezisi başladı. Çocuklar tarafından çiçeklerle karşılandığı Trabzon Havaalanı çıkışında vatandaşlara hitap eden Erdoğan, son günlerde yaşanan olayların Kurban Bayramı'na gölge düşürdüğünü söyledi. Türkiye'nin bunun da üstesinden geleceğini vurgulayan Erdoğan, "Kararlı bir şekilde birlik, beraberlik, dayanışma içinde yolumuza devam edeceğiz. Bu milletin birliğini, beraberliğini, kardeşliğini Allah'ın izniyle kimse bozamayacaktır" diye konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir