Enerji ihtiyacını karşılayabilecek durumdayız

İHH İnsani Yardım Vakfı Kayseri Şubesi tarafından düzenlenen "Yetim Çocuklara Bayramlık Giydirme Programı"na katılan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, basın mensuplarının sorularını yanıtladı

Enerji ihtiyacını karşılayabilecek durumdayız

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, elektrik enerjisi konusunda herhangi bir sıkıntı yaşanmadığını belirterek, "Türkiye genelinde şu anda günlük 800 milyon kilovat saate yakın elektrik tüketimi var. Bunları karşılayabilecek durumumuz mevcut. Biz 40 bin megavatlar civarında 'emre amade' dediğimiz kurulu gücümüzü de hazırda tutuyoruz" dedi.

İHH İnsani Yardım Vakfı Kayseri Şubesi tarafından vakıf binasında düzenlenen "Yetim Çocuklara Bayramlık Giydirme Programı"na katılan Bakan Yıldız, burada basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Yıldız, bir soru üzerine, sıcaklar arttıkça gerek klima gerekse su pompolarının kullanımı nedeniyle elektrik tüketiminin arttığını söyledi. Buna karşın, Türkiye'nin enerji fazlası olduğunu belirten Yıldız, bu konuda sıkıntı yaşanmayacağını vurguladı.

Meteorolojik verilere göre, hava sıcaklıklarının daha da artmasının beklendiğini ifade eden Yıldız, şunları söyledi:

"Ama ona da hazırız. Türkiye genelinde şu anda günlük 800 milyon kilovat saate yakın elektrik tüketimi var. Bunları karşılayabilecek durumumuz mevcut. Biz 40 bin megavatlar civarında 'emre amade' dediğimiz kurulu gücümüzü de hazırda tutuyoruz. Şu anda 3 bin 500 ile 4 bin megavat civarında fazlamız var. Bir yandan da enerji santrallerindeki büyümelerimiz devam ediyor. Herhangi bir sıkıntı öngörmüyoruz."

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir